Football ResultsSaturday, 8th July 2017
Argentina: Primera B Nacional
FT
Argentinos Juniors
1 - 0
Gimnasia Jujuy
FT
Atletico Parana
4 - 3
Almagro
FT
Brown de Adrogue
5 - 1
Ferro Carril Oeste
FT
Crucero del Norte
0 - 1
Santamarina
FT
Douglas Haig
1 - 0
Boca Unidos
FT
Guillermo Brown
0 - 0
All Boys
FT
Instituto Cordoba
2 - 2
Los Andes
FT
San Martin Tucuman
2 - 0
Flandria
Australia: NPL Australian Capital Territory
FT
Canberra FC
2 - 4
Canberra Olympic
Australia: NPL Northern New South Wales
FT
Weston Workers Bears
2 - 3
Maitland
Australia: NPL Queensland
FT
Brisbane Roar (Youth)
0 - 3
Brisbane City
FT
Gold Coast City
3 - 2
Redlands United
FT
SWQ Thunder
0 - 3
Northern Fury
FT
Western Pride
4 - 0
Moreton Bay United
Australia: NPL South Australia
FT
Croydon Kings
2 - 1
Adelaide City
FT
Cumberland United
1 - 2
Adelaide Olympic
FT
NE Metrostars
3 - 0
Campbelltown City
FT
Para Hills Knights
3 - 1
Cumberland United
FT
West Adelaide
2 - 1
Adelaide United II
FT
West Torrens Birkalla
3 - 2
Adelaide Comets
Australia: NPL Tasmania
FT
Kingborough Lions
1 - 1
Hobart Zebras
FT
Launceston City
0 - 0
Devonport City
FT
Northern Rangers
1 - 1
Clarence United
Australia: NPL Victoria
FT
Avondale
0 - 0
Hume City
FT
North Geelong
1 - 5
South Melbourne
Australia: NPL Western Australia
FT
Armadale
1 - 1
Mandurah City
FT
Bayswater City
2 - 0
Balcatta
FT
ECU Joondalup
3 - 0
Cockburn City
FT
Floreat Athena
0 - 2
Subiaco
FT
Joondalup United
0 - 7
Inglewood United
FT
Perth SC
5 - 0
Sorrento
FT
Stirling Lions
2 - 0
Perth Glory (Youth)
Belarus:
FT
Baranovichi
0 - 1
Naftan
FT
Gomelzheldortrans
0 - 1
Vitebsk
FT
Granit Mikashevichy
0 - 2
Gorodeya
FT
Molodechno
0 - 3
Krumkachy
FT
Smolevichi STI
0 - 2
Torpedo Zhodino
PEN
Torpedo Minsk
2 - 3
Gomel
AET
YuA Stroy DYuSSh
0 - 3
Slutsk
Brazil: Serie A
FT
Atletico Goianiense
1 - 2
Vitoria
FT
Corinthians
2 - 0
Ponte Preta
FT
Vasco da Gama
0 - 1
Flamengo
Brazil: Serie B
FT
BOA
0 - 0
CRB
FT
Figueirense
0 - 2
Ceara
FT
Internacional
1 - 1
Criciuma
FT
Juventude
2 - 0
Guarani Campinas
FT
Oeste
2 - 2
Vila Nova
FT
Parana
1 - 1
America Mineiro
Brazil: Serie C Group A
FT
Moto Club
1 - 0
Fortaleza
Brazil: Serie C Group B
FT
Bragantino
0 - 0
Tupi
FT
Tombense
2 - 1
Macae
CAF: Champions League Group Stage
FT
Al Ahly Cairo (EGY)
3 - 1
Cotonsport (CMR)
FT
Wydad Casablanca (MAR)
1 - 0
Zanaco (ZAM)
CAF: Confederation Cup Group Stage
FT
CS Sfaxien (TUN)
4 - 0
MC Alger (ALG)
FT
Platinum Stars (RSA)
2 - 2
Mbabane Swallows (SWZ)
FT
Supersport United (RSA)
4 - 1
Mounana (GAB)
FT
TP Mazembe (COD)
2 - 1
Horoya (GUI)
CONCACAF: Gold Cup Group Stage
FT
Honduras
0 - 1
Costa Rica
FT
Martinique
2 - 0
Nicaragua
FT
USA
1 - 1
Panama
Cameroon: Division 1
FT
UMS de Loum
0 - 0
Bamboutos
Canada: Canadian Soccer League
FT
York Region Shooters
2 - 2
Waterloo
China: Super League
FT
Beijing Guoan
2 - 0
Guangzhou Evergrande
FT
Hebei China Fortune
2 - 3
Henan Jianye
FT
Jiangsu Suning
2 - 2
Shanghai Shenhua
FT
Liaoning Whowin
0 - 1
Guizhou Zhicheng
FT
Yanbian Funde
0 - 4
Chongqing Lifan
China: League One
FT
Boading Yingli Yitong
1 - 2
Shijiazhuang Yongchang
FT
Dalian Transcendence
0 - 4
Beijin Renhe
FT
Qingdao Huanghai
4 - 1
Zhejiang Yiteng
FT
Shenzhen
2 - 0
Lijiang Jiayunhao
FT
Wuhan Zall
1 - 0
Meizhou Hakka
China: Super League Women
FT
Beijing Zao Tai (W)
0 - 5
Dalian Aerbin (W)
FT
Changchun Dazhong (W)
4 - 0
Shandong JFSS (W)
FT
Hebei Yuandong (W)
1 - 5
Jiangsu Suning (W)
FT
Shanghai Shenhua (W)
3 - 0
Tianjin Huisen (W)
Colombia: Primera A Clausura
FT
Alianza Petrolera
2 - 1
Bucaramanga
FT
Deportes Tolima
0 - 0
Jaguares
FT
Deportivo Pasto
1 - 1
Cortulua
FT
Patriotas
1 - 1
Huila
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Barranquilla
1 - 0
Cucuta
FT
Fortaleza
3 - 0
Valledupar
FT
Leones
1 - 0
Popayan
Ecuador: Division 1 Stage 1
FT
Fuerza Amarilla
1 - 1
Macara
FT
Independiente del Valle
0 - 2
El Nacional
FT
LDU Quito
5 - 0
Clan Juvenil
FT
River Ecuador
1 - 0
Delfin
Ecuador: Division 2 Stage 1
FT
CDS Santa Rita
2 - 1
Deportivo Colon
FT
LDU Loja
3 - 2
Aucas
FT
Mushuc Runa
2 - 0
Manta
Estonia: Meistriliiga
FT
FCI Tallinn
2 - 1
Tammeka Tartu
FT
Trans Narva
1 - 1
Paide LM
Finland: Veikkausliiga
FT
FC Inter Turku
4 - 0
JJK
FT
KuPS Kuopio
3 - 0
PS Kemi
FT
RoPS
2 - 2
HIFK
Finland: Ykkonen
FT
AC Oulu
0 - 0
TPS
FT
Ekranas IF
1 - 1
Haka
FT
Gnistan
0 - 0
OPS
FT
KPV
3 - 0
Honka
Finland: Kakkonen Group A
FT
Keski-Uusimaa
4 - 1
MP
FT
Klubi-04
4 - 0
Kultsu
FT
Lahti Akatemia
2 - 3
Legirus Inter
FT
MIPK
0 - 6
KTP
FT
Pepo
2 - 0
Kiffen
FT
Sudet
2 - 1
JaPS
Finland: Kakkonen Group B
FT
KaPa
1 - 1
Tampere United
FT
NuPS
0 - 5
MuSa
Finland: Kakkonen Group C
FT
Narpes Kraft
2 - 4
VIFK
Finland: Naisten Liga
FT
Aland United (W)
2 - 4
TPS (W)
FT
HJK Helsinki (W)
2 - 0
GBK (W)
FT
Ilves Tampere (W)
1 - 3
Honka (W)
FT
PK-35 (W)
3 - 2
JyPK (W)
Friendly:
FT
1899 Hoffenheim
4 - 2
Standard Liege
FT
AEK Athens
1 - 1
Karpaty Lviv
FT
Aarhus
2 - 0
Silkeborg
FT
Ards
9 - 4
Dundela
FT
Banik Ostrava
2 - 1
Spartak Trnava
FT
Barrow
1 - 2
Blackburn Rovers
FT
Basel 1893
2 - 0
Neuchatel Xamax
FT
Belchatow
3 - 3
LKS Lodz
FT
Bordeaux
2 - 1
Niort
FT
Botev Galabovo
4 - 0
Maritsa Plovdiv
FT
Bourg-en-Bresse 01
1 - 3
Lyon
FT
Brno
0 - 2
Ceske Budejovice
FT
Cherno More Varna
3 - 1
Dunarea Calarasi
FT
Chorley
2 - 3
Bolton Wanderers
FT
Club Brugge
0 - 2
Waasland-Beveren
FT
Cracovia Krakow
2 - 1
Chrobry Glogow
FT
Dartford
1 - 1
Millwall
FT
Debrecen
4 - 0
ACS Poli Timisoara
FT
Dijon
1 - 2
Nancy
FT
Dinamo Zagreb
1 - 2
Slovacko
FT
Drogheda United
0 - 5
Ipswich Town
FT
Dukla Praha
3 - 1
Usti Nad Labem
FT
Dunajska Streda
3 - 0
Podbeskidzie
FT
Etar Veliko Tarnovo
4 - 2
Litex Lovech
FT
Fenerbahce
2 - 3
Juventus Bucuresti
FT
Frickley Athletic
0 - 1
Gainsborough
FT
Gateshead
3 - 2
Motherwell
FT
Genk
2 - 0
Lierse
FT
Gornik Leczna
1 - 2
Pogon Siedlce
FT
Gornik Zabrze
3 - 4
Zemplin Michalovce
FT
Grasshopper Club
1 - 4
Austria Lustenau
FT
Guiseley
1 - 5
Leeds United
FT
Hansa Rostock
1 - 1
Aalborg
FT
Heerenveen
3 - 2
Nordsjaelland
FT
Jablonec
1 - 0
Pardubice
FT
Karlsruher
2 - 3
Duisburg
FT
Karvina
1 - 3
Opava
FT
Kilmarnock
1 - 0
Livingston
FT
Krasnodar
1 - 1
Slavia Praha
FT
LASK Linz
2 - 1
Erzgebirge Aue
FT
Lens
1 - 1
Chambly Thelle
FT
Linfield
1 - 4
Heart of Midlothian
FT
Lisse
0 - 5
Feyenoord
FT
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
1 - 2
Vereya Stara Zagora
FT
Lowestoft Town
1 - 5
Norwich City
FT
MTK Budapest
1 - 1
Senica
FT
Maidstone United
0 - 5
Barnet
FT
Mainz 05
2 - 1
Alemannia Aachen
FT
Mechelen
0 - 6
Olympiakos Piraeus
FT
Metz
2 - 0
Tubize
FT
Montrose
0 - 2
Brechin
FT
Nantes
2 - 2
Lausanne-Sport
FT
North Ferriby United
0 - 6
Scunthorpe United
FT
Panathinaikos
0 - 0
Oleksandriya
FT
Parndorf
0 - 6
Austria Vienna
FT
Penafiel
1 - 2
Braga
FT
Piast Gliwice
1 - 2
Sigma Olomouc
FT
Pomorie
4 - 1
Nesebar
FT
Pribram
1 - 0
Viktoria Zizkov
FT
Reading
2 - 1
Queens Park Rangers
FT
Rubin Kazan
0 - 4
Arminia Bielefeld
FT
Rudar Velenje
1 - 3
Lokomotiva Zagreb
FT
Seattle Sounders
1 - 1
Eintracht Frankfurt
FT
Septemvri Sofia
3 - 2
Tsarsko Selo
FT
Shamrock Rovers
0 - 9
Celtic
FT
Sion
1 - 0
Rennes
FT
Slask Wroclaw
2 - 2
Wisla Plock
FT
Sonderjyske
6 - 2
Esbjerg
FT
St Albans
1 - 4
Peterborough United
FT
Stade Brestois 29
1 - 1
Le Havre
FT
Stalybridge Celtic
1 - 4
Oldham Athletic
FT
Stranraer
0 - 5
Twente
FT
Thun
2 - 0
Winterthur
FT
Troyes
0 - 0
Orleans
FT
Videoton
1 - 2
PAKS
FT
Vitesse Arnhem
1 - 1
Oostende
FT
Vitosha Bistritsa
3 - 2
Strumska Slava
FT
Vysocina Jihlava
0 - 1
Teplice
FT
Waalwijk
0 - 2
PSV Eindhoven
FT
Wacker Innsbruck
0 - 3
Dynamo Kyiv
FT
Willem II
2 - 0
Kortrijk
FT
Woking
1 - 1
Watford
FT
Wuppertaler
0 - 1
Borussia Monchengladbach II
FT
Zaglebie Lubin
1 - 1
Odra Opole
FT
Zlin
2 - 2
Fulham
FT
Zulte Waregem
7 - 1
Roeselare
FT
Zwickau
3 - 1
Schweinfurt
Ghana: Division 1
FT
Tema Youth
1 - 2
Ebusua Dwarfs
Iceland: 1. Deild
FT
Leiknir Faskrudsfjordor
0 - 2
IR
Indonesia: Liga 1
FT
Persela Lamongan
3 - 1
Pusamania Borneo
FT
Perseru Serui
1 - 0
Gresik United
FT
Persija Jakarta
1 - 1
Persipura Jayapura
Japan: J1 League
FT
Cerezo Osaka
2 - 1
Kashiwa Reysol
FT
FC Tokyo
2 - 2
Kashima Antlers
FT
Jubilo Iwata
1 - 0
Ventforet Kofu
FT
Omiya Ardija
2 - 2
Consadole Sapporo
FT
Sagan Tosu
2 - 3
Kawasaki Frontale
FT
Shimizu S Pulse
2 - 0
Gamba Osaka
FT
Vissel Kobe
3 - 0
Vegalta Sendai
FT
Yokohama F Marinos
1 - 1
Sanfrecce Hiroshima
Japan: J2 League
FT
Avispa Fukuoka
0 - 2
Zweigen Kanazawa
FT
JEF United Chiba
4 - 3
Kamatamare Sanuki
FT
Machida Zelvia
2 - 0
Thespakusatsu Gunma
FT
Matsumoto Yamaga
3 - 1
Yokohama FC
FT
Mito Hollyhock
2 - 2
Roasso Kumamoto
FT
Nagoya Grampus
0 - 2
Tokushima Vortis
FT
Oita Trinita
0 - 0
Shonan Bellmare
Japan: J3 League
FT
Fukushima United
2 - 2
FC Tokyo (U23)
FT
Giravanz Kitakyushu
5 - 1
Grulla Morioka
FT
Kagoshima United
0 - 1
Ryukyu
FT
Tochigi SC
1 - 1
Kataller Toyama
Japan: Japan Football League 2nd Stage
FT
Briobecca Urayasu
1 - 3
Vanraure Hachinohe
FT
Honda FC
1 - 0
Mio Biwako Shiga
FT
Nara Club
2 - 1
Yokogawa Musashino
FT
Reinmeer Aomori
0 - 0
Honda Lock
FT
Ryutsu Keizai
0 - 1
Honda Lock
Kazakhstan: Premier League
FT
Aktobe
3 - 0
Okzhetpes
FT
Atyrau
1 - 3
Taraz
Latvia:
AET
Olaine/Super Nova
0 - 4
Rigas Futbola Skola
FT
Valmieras
0 - 3
FS Metta/Lu
Malaysia: League Cup Group Stage
FT
Melaka United
3 - 0
Kelantan
FT
PKNS
1 - 2
Felda United
FT
Sarawak
1 - 2
Selangor
Moldova: Division 1 2017
FT
Dinamo-Auto Tiraspol
1 - 0
Zimbru Chisinau
FT
Petrocub
0 - 1
Spicul Chiscareni
Norway: Eliteserien
FT
Aalesund
0 - 3
Molde
FT
Rosenborg
5 - 1
Sandefjord
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Bryne
1 - 0
Nardo
FT
Hodd
2 - 0
Egersund
FT
Nest-Sotra
6 - 1
Honefoss
FT
Notodden
3 - 0
Byasen
FT
Odd Ballklubb II
2 - 3
Fram Larvik
FT
Vidar
3 - 0
Vindbjart
Paraguay: Segunda Division
FT
3 de Febrero
3 - 0
Sportivo Iteno
FT
Fernando de la Mora
1 - 1
22 de Setiembre
FT
Fulgencio Yegros
2 - 1
General Caballero
FT
Resistencia
0 - 0
Olimpia de Ita
Peru: Primera Division Apertura
FT
Alianza Atletico
0 - 2
Universidad San Martin
FT
Deportivo Municipal
2 - 1
Sport Huancayo
Philippines: Philippines Football League
FT
Ceres
7 - 0
Davao Aguilas
FT
Meralco Manila
2 - 1
JP Voltes
Russia:
FT
Dinamo St Petersburg
2 - 1
Enisey
FT
Gazovik Orenburg
2 - 1
Tambov
FT
Khimki
3 - 0
Rotor Volgograd
FT
Krylya Sovetov
2 - 0
Luch-Energiya
FT
Olimpiyets Nizhny Novgorod
2 - 2
Avangard Kursk
FT
Shinnik Yaroslavl
2 - 1
Zenit St Petersburg II
FT
Sibir
1 - 2
Spartak Moscow (2)
FT
Tom Tomsk
1 - 4
Kuban
FT
Tyumen
1 - 2
Baltika
FT
Volgar Astrakhan
0 - 0
Fakel Voronezh
Singapore: League Cup Group Stage
FT
Balestier Khalsa
0 - 2
Geylang International
FT
Tampines Rovers
1 - 5
DPMM
South Korea: K League
FT
Incheon United
0 - 0
Daegu
FT
Jeonbuk Motors
4 - 0
Ulsan Hyundai
FT
Pohang Steelers
1 - 1
Jeonnam Dragons
South Korea: K League Challenge
FT
Ansan Mugunghwa
0 - 2
Seongnam Ilhwa
Sweden: Allsvenskan
FT
Hacken
0 - 1
Malmo
FT
Hammarby
3 - 1
Orebro
FT
Sirius
1 - 0
AFC Eskilstuna
Sweden: Division 1 North
FT
Carlstad United
1 - 2
Enskede
FT
Vasalunds
0 - 0
Assyriska
FT
Vasteras
3 - 1
Nykoping
Sweden: Division 1 South
FT
Karlskrona
3 - 1
Assyriska BK
FT
Skovde AIK
2 - 3
Kristianstad
FT
Utsiktens
4 - 3
Rosengard
Thailand: Premier League
FT
Bangkok Glass
3 - 0
Navy FC
FT
Ratchaburi
5 - 1
Chonburi
FT
Sukhothai
1 - 4
Bangkok United
FT
Super Power Samut Prakan
0 - 5
Nakhon Ratchasima
FT
Suphanburi
3 - 2
BEC Tero Sasana
UEFA: U19 Championship Group Stage
FT
Czech Republic (U19)
2 - 0
Georgia (U19)
FT
Portugal (U19)
2 - 2
Sweden (U19)
USA: North American Soccer League NASL Spring Championship
FT
Edmonton
2 - 1
Carolina Railhawks
FT
Indy Eleven
2 - 1
New York Cosmos
FT
Miami FC
7 - 0
San Francisco Deltas
FT
Puerto Rico FC
0 - 0
Jacksonville Armada
USA: National Womens Soccer League
FT
Sky Blue (W)
3 - 2
Kansas City (W)
FT
Washington Spirit (W)
2 - 2
Orlando Pride (W)
Uruguay: Primera Division Torneo Intermedio
FT
Fenix
2 - 1
El Tanque Sisley
FT
Penarol
2 - 3
Defensor Sporting
FT
Rampla Juniors
1 - 0
Liverpool Montevideo