Football ResultsSaturday, 9th December 2017
AFC: EAFF Football Championship Final Round
FT
Japan
1 - 0
North Korea
FT
South Korea
2 - 2
China
Albania:
FT
Flamurtari Vlore
2 - 0
Vllaznia
FT
Kukesi
1 - 3
Lushnja
Algeria:
FT
Biskra
2 - 1
USM Bel Abbes
FT
CR Belouizdad
0 - 2
Hussein Dey
Argentina:
FT
Acassuso
3 - 1
Tristan Suarez
FT
UAI Urquiza
2 - 1
San Miguel
Argentina:
FT
Aldosivi
0 - 0
Independiente Rivadavia
Argentina:
FT
Banfield
2 - 3
Argentinos Juniors
FT
Belgrano Cordoba
1 - 0
Huracan
Argentina: FA Cup Final
FT
River Plate
2 - 1
Atletico Tucuman
Australia:
FT
Brisbane Roar
0 - 0
Wellington Phoenix
FT
Perth Glory
1 - 2
Newcastle Jets
FT
Western Sydney
0 - 5
Sydney FC
Australia:
FT
Melbourne Victory (W)
4 - 0
Adelaide United (W)
FT
Western Sydney (W)
1 - 3
Sydney FC (W)
Austria:
FT
LASK Linz
2 - 1
Admira Wacker
FT
Rapid Vienna
2 - 2
Mattersburg
FT
Sturm Graz
3 - 2
St Polten
Belgium:
FT
Antwerp
1 - 0
Mouscron-Peruwelz
FT
Genk
1 - 1
Eupen
FT
Gent
2 - 1
Kortrijk
FT
Oostende
0 - 1
Mechelen
Belgium:
FT
Union St Gilloise
1 - 0
Lierse
FT
Westerlo
1 - 0
Leuven
Bolivia: Liga de Futbol Profesional Boliviano Clausura
FT
Petrolero
2 - 0
Universitario de Sucre
Bolivia: Nacional B NB 2017 Play Off Final
FT
Royal Pari Sion
1 - 1
Deportivo Kala
Bosnia and Herzegovina:
FT
Celik Zenica
1 - 3
Zrinjski
Bulgaria:
FT
Botev Plovdiv
3 - 0
Etar Veliko Tarnovo
FT
Slavia Sofia
1 - 1
Levski Sofia
Central American Games: Managua 2017 Group Stage
FT
Costa Rica (U21)
0 - 0
El Salvador (U21)
Chile: Primera Division
FT
Deportes Temuco
1 - 1
Universidad de Concepcion
FT
Huachipato
0 - 3
Colo Colo
FT
Union Espanola
2 - 0
Everton de Vina
FT
Universidad de Chile
1 - 0
Iquique
Croatia:
FT
Dinamo Zagreb
5 - 1
Istra 1961
FT
NK Osijek
3 - 0
Rudes
Cyprus:
FT
Anorthosis Famagusta
2 - 1
Alki Oroklinis
FT
Ermis
1 - 2
Doxa Katokopias
FT
Pafos
0 - 0
Ethnikos Achnas
Cyprus:
FT
Asil Lisis
2 - 0
Xylotympou 2006
FT
Chalkanoras Idaliou
1 - 4
Karmiotissa Polemidion
FT
EN Paralimniou
3 - 1
Zakakiou
FT
Othellos Athienou
1 - 0
Ethnikos Assias
FT
PAEEK
3 - 1
Ayias Napas
Cyprus:
FT
APEP Pitsilias
3 - 0
Finikas Agia Marina
FT
Akritas Chlorakas
1 - 0
Ahironas Liopetriou
FT
Apea Akrotiriu
4 - 1
Olympias Limpion
FT
Digenis Akritas Morphou
0 - 0
Elpida Astromeriti
FT
ENAD
0 - 2
Eny Digenis Ipsonas
FT
Ethnikos Latsion
1 - 2
Onisilos
FT
Livadiakos/Salamina
2 - 3
MEAP Nisou
FT
Pegia 2014
1 - 0
Ormidias
Denmark:
FT
Brondby (W)
5 - 0
Vejle (W)
FT
VSK Aarhus (W)
0 - 2
BSF (W)
FT
Varde (W)
1 - 4
KoldingQ (W)
Denmark:
FT
FC Helsingor
2 - 1
Lyngby
Ecuador: Division 1 Stage 2
FT
Barcelona
0 - 1
Macara
FT
Delfin
3 - 0
Fuerza Amarilla
FT
El Nacional
3 - 1
Emelec
FT
Guayquil City
0 - 1
Deportivo Cuenca
FT
Independiente del Valle
2 - 0
Universidad Catolica
FT
LDU Quito
6 - 3
Clan Juvenil
Egypt:
FT
El Gouna
0 - 1
El Entag El Harby
FT
Wadi Degla
1 - 0
Al Masry
England:
FT
Aldershot Town
0 - 1
Halifax Town
FT
Barrow
0 - 1
Dagenham & Redbridge
FT
Boreham Wood
1 - 0
Fylde
FT
Chester City
1 - 0
Solihull Motors
FT
Dover Athletic
4 - 0
Hartlepool United
FT
Eastleigh
4 - 4
Bromley
FT
Ebbsfleet United
4 - 0
Guiseley
FT
Leyton Orient
4 - 1
Sutton United
FT
Macclesfield Town
4 - 1
Wrexham
FT
Maidenhead
0 - 0
Maidstone United
FT
Tranmere Rovers
3 - 0
Torquay United
England:
FT
Stockport County
3 - 2
Spennymoor Town
FT
United Of Manchester
1 - 1
Brackley Town
England:
FT
Bath City
0 - 0
Bognor Regis
FT
Braintree
3 - 2
Eastbourne Borough
FT
Concord Rangers
3 - 1
Wealdstone
FT
Gloucester City
0 - 2
Chelmsford City
FT
Hampton & Richmond
5 - 1
East Thurrock United
FT
Havant & Waterlooville
4 - 0
Chippenham
FT
Hungerford Town
1 - 0
Dartford
FT
Poole Town
3 - 1
Weston Super Mare
FT
St Albans
1 - 1
Oxford City
FT
Welling United
2 - 2
Truro City
FT
Whitehawk
0 - 5
Hemel Hempstead Town
England:
FT
Aston Villa
0 - 0
Millwall
FT
Barnsley
0 - 3
Derby County
FT
Burton Albion
1 - 2
Preston North End
FT
Fulham
1 - 0
Birmingham City
FT
Hull City
3 - 2
Brentford
FT
Middlesbrough
2 - 0
Ipswich Town
FT
Norwich City
3 - 1
Sheffield Wednesday
FT
Nottingham Forest
3 - 2
Bolton Wanderers
FT
Queens Park Rangers
1 - 3
Leeds United
FT
Wolverhampton Wanderers
0 - 0
Sunderland
England:
FT
Blackpool
1 - 2
Rotherham United
FT
Bradford City
4 - 3
Rochdale
FT
Bristol Rovers
3 - 0
Southend United
FT
Charlton Athletic
0 - 1
Portsmouth
FT
Milton Keynes Dons
1 - 1
Shrewsbury Town
FT
Oldham Athletic
5 - 1
Northampton Town
FT
Oxford United
1 - 0
Doncaster Rovers
FT
Peterborough United
2 - 3
Blackburn Rovers
FT
Plymouth Argyle
2 - 1
Gillingham
FT
Walsall
1 - 0
Scunthorpe United
FT
Wigan Athletic
2 - 0
Fleetwood Town
England:
FT
Banbury United
3 - 0
Royston Town
FT
Biggleswade Town
4 - 0
Tiverton
FT
Dorchester Town
1 - 4
Hitchin
FT
Farnborough
5 - 2
Kings Lynn
FT
Hereford United
4 - 1
Basingstoke
FT
Kettering
2 - 0
Stratford
FT
Kings Langley
2 - 7
Frome
FT
Slough Town
2 - 4
Bishops Stortford
FT
St Neots
5 - 2
Merthyr Tydfil
England:
FT
Dulwich Hamlet
2 - 1
Brightlingsea Regent
FT
Folkestone
1 - 3
Harrow Borough
FT
Leiston
2 - 0
Kingstonian
FT
Margate
3 - 2
Hendon
FT
Merstham
2 - 1
Needham Market
FT
Metropolitan Police
2 - 1
Harlow Town
FT
Staines Town
0 - 2
Billericay
FT
Thurrock
2 - 4
Wingate & Finchley
FT
Worthing
2 - 0
Tonbridge Angels
England:
FT
Whitby Town
2 - 2
Coalville Town
FT
Workington
3 - 0
Mickleover Sports
England:
FT
Cheltenham Town
1 - 0
Crewe Alexandra
FT
Chesterfield
2 - 1
Barnet
FT
Colchester United
3 - 1
Exeter City
FT
Crawley Town
2 - 0
Mansfield Town
FT
Grimsby Town
1 - 0
Forest Green
FT
Luton Town
1 - 1
Notts County
FT
Morecambe
2 - 0
Coventry City
FT
Newport County
3 - 3
Carlisle United
FT
Port Vale
2 - 0
Cambridge United
FT
Stevenage
0 - 0
Wycombe Wanderers
FT
Yeovil Town
0 - 2
Lincoln City
England:
FT
Burnley
1 - 0
Watford
FT
Crystal Palace
2 - 2
Bournemouth
FT
Huddersfield Town
2 - 0
Brighton Hove Albion
FT
Newcastle United
2 - 3
Leicester City
FT
Swansea City
1 - 0
West Bromwich Albion
FT
Tottenham Hotspur
5 - 1
Stoke City
FT
West Ham United
1 - 0
Chelsea
FIFA: FIFA Club World Cup Quarter Final
FT
Al Jazira
1 - 0
Urawa Red Diamonds
AET
Pachuca
1 - 0
Wydad Casablanca
France:
FT
Gemenos
1 - 2
GFC Ajaccio
France:
FT
Ajaccio
1 - 0
Le Havre
France:
FT
Angers
1 - 1
Montpellier
FT
Guingamp
4 - 0
Dijon
FT
Metz
1 - 1
Rennes
FT
Monaco
3 - 2
Troyes
FT
Paris St Germain
3 - 1
Lille
FT
Toulouse
2 - 0
Caen
France:
FT
Cholet
0 - 1
Rodez Aveyron
France:
FT
Montpellier (W)
4 - 1
Lille (W)
Friendly:
FT
Thailand (W)
3 - 0
Jordan (W)
Germany:
FT
Energie Cottbus
4 - 1
Neustrelitz
Germany:
FT
Weiche Flensburg
2 - 0
Luneburger Hansa
Germany:
FT
Elversberg
1 - 1
Stuttgart II
FT
FSV Frankfurt
2 - 1
Astoria Walldorf
FT
Mainz 05 II
1 - 3
Koblenz
FT
Rochling Volklingen
0 - 6
Saarbrucken
FT
Stuttgarter Kickers
2 - 2
Eintract Stadtallendorf
FT
Ulm 1846
1 - 2
Schott Mainz
Germany:
FT
Greuther Furth
1 - 0
Heidenheim
FT
Jahn Regensburg
0 - 1
Bochum
FT
Union Berlin
0 - 1
Dynamo Dresden
Germany:
FT
Borussia Dortmund
1 - 2
Werder Bremen
FT
Borussia Monchengladbach
1 - 1
Schalke 04
FT
Eintracht Frankfurt
0 - 1
Bayern Munich
FT
Hamburg
0 - 0
Wolfsburg
FT
Leipzig
2 - 2
Mainz 05
Germany:
FT
Aalen
1 - 0
Wehen
FT
Carl Zeiss Jena
0 - 0
Karlsruher
FT
Meppen
2 - 2
Werder Bremen II
FT
Osnabruck
2 - 0
Unterhaching
FT
Paderborn 07
3 - 1
Fortuna Koln
FT
Preussen Munster
1 - 4
Sonnenhof Grossaspach
Greece:
FT
AEP Iraklis
2 - 0
Filippos Alexandrias
FT
Agrotikos Asteras
0 - 2
Makedonikos
FT
Kampaniakos
1 - 2
Edessaikos
FT
Lagkadas
1 - 1
Aris Paleohoriou
Greece:
FT
Volos NPS
5 - 1
Velouhi
Greece:
FT
Apollon Paralimniou
2 - 0
Megas Alexndros Xiropotamou
Greece:
FT
Larisa
1 - 0
Xanthi
FT
Panetolikos
1 - 4
Olympiakos Piraeus
FT
Panionios
2 - 1
Platanias
Greece:
FT
OFI Crete
1 - 2
Panachaiki 2005
Guatemala:
AET
Antigua GFC
1 - 0
Coban Imperial
Honduras:
FT
CD Olimpia
2 - 0
Lobos UPNFM
Hong Kong:
FT
Guangzhou R&F (U19)
1 - 2
Eastern Salon
FT
Sun Pegasus
3 - 1
Hong Kong Sapling
Hong Kong:
FT
South China FC
4 - 3
Citizen
Hungary:
FT
Balmazujvaros
0 - 0
Mezokovesd-Zsory
FT
Budapest Honved
1 - 0
PAKS
FT
Diosgyori
3 - 2
Debrecen
FT
Puskas Academy
2 - 1
Ujpest
FT
Szombathelyi Haladas
1 - 0
Videoton
FT
Vasas
0 - 2
Ferencvaros
India:
FT
East Bengal
5 - 1
Shillong Lajong
FT
Gokulam Kerala
0 - 3
Neroca
India:
FT
Goa
5 - 2
Kerala Blasters
Iran:
FT
Mes Rafsanjan
1 - 1
Naft Masjed Soleyman
FT
Shahrdari Tabriz
0 - 1
Malavan
Iraq:
FT
Al Najaf
3 - 0
Karbala
FT
Al Shorta
2 - 0
Al Hedood
FT
Baghdad FC
1 - 0
Alsinaat Alkahrabaiya
FT
Samawa
2 - 2
Al Quwa Al Jawiya
Israel:
FT
Ashdod
1 - 1
Hapoel Haifa
FT
Beitar Jerusalem
3 - 2
Hapoel Raanana
FT
Maccabi Haifa
1 - 1
Hapoel Ashkelon
FT
Maccabi Netanya
1 - 2
Bnei Yehuda Tel Aviv
Italy:
FT
Ascoli
1 - 1
Virtus Entella
FT
Cittadella
2 - 2
Avellino
FT
Empoli
1 - 0
Carpi
FT
Frosinone
2 - 0
Brescia
FT
Salernitana
1 - 1
Perugia
FT
Unione Venezia
1 - 1
Pro Vercelli
Italy:
FT
Empoli (W)
0 - 1
Bari Pink (W)
FT
Mozzanica (W)
1 - 2
Brescia (W)
FT
Res Roma (W)
0 - 1
Sassuolo (W)
FT
Tavagnacco (W)
2 - 0
AGSM Verona (W)
FT
Valpolizella (W)
2 - 1
Ravenna (W)
Italy:
FT
Bassano Virtus
0 - 1
Vicenza
FT
Fermana
3 - 1
Renate
FT
Padova
0 - 0
Reggiana
FT
Santarcangelo
2 - 1
Mestre
FT
Sudtirol
0 - 0
Ravenna
FT
Teramo
2 - 1
Fano Alma Juventus
FT
Triestina
2 - 1
Feralpisalo
Italy:
FT
Cagliari
2 - 2
Sampdoria
FT
Juventus
0 - 0
Internazionale
Japan: L1 League Women LL Relegation Play Off
FT
Cerezo Osaka (W)
1 - 0
Elfen Sayama (W)
Jordan:
FT
Shabab Al Ordon
0 - 1
Al Wehdat
Lebanon:
FT
Al Ansar
2 - 1
Shabab Al Arabi
FT
Al Islah
0 - 3
Salam Zgharta
FT
Nabi Sheet
0 - 2
Al Ahed
FT
Tripoli
3 - 3
Al Akhaa Al Ahli
Luxembourg:
FT
Rodange 91
0 - 4
Progres Niederkorn
Malta:
FT
Balzan
1 - 0
Hibernians
FT
Floriana
6 - 0
Lija Athletic
FT
Hamrun Spartans
0 - 1
Birkirkara
FT
Senglea Athletic
2 - 1
Naxxar Lions
Montenegro:
FT
Rudar Pljevlja
2 - 0
Mladost Podgorica
Morocco:
FT
Ittihad Tanger
1 - 0
Rapide Oued Zem
FT
Olympique Safi
1 - 1
Chabab Atlas Khenifra
Morocco:
FT
Ittihad Khemisset
0 - 1
KAC Kenitra
FT
Kasba Tadla
3 - 1
Rachad Bernoussi
FT
USM Oujda
0 - 1
JSM Laayoune
FT
Wydad Fes
1 - 0
AS Sale
FT
Youssoufia Berrechid
2 - 1
Raja Beni Mellal
Netherlands:
FT
AZ Alkmaar
5 - 0
Heracles
FT
Excelsior
1 - 2
PEC Zwolle
FT
Heerenveen
2 - 2
VVV Venlo
FT
Twente
2 - 3
ADO Den Haag
New Zealand:
FT
Eastern Suburbs
2 - 2
Wellington Phoenix II
Northern Ireland:
FT
Coleraine
1 - 0
Dungannon Swifts
FT
Warrenpoint Town
2 - 3
Crusaders
Northern Ireland:
FT
Limavady United
3 - 5
Ballyclare Comrades
Philippines: Philippines Football League PFL Championship Play Off Semi-Final
FT
Ceres
2 - 1
Kaya
FT
Meralco Manila
1 - 1
Global FC
Poland:
FT
Korona Kielce
0 - 3
Arka Gdynia
FT
Legia Warszawa
3 - 0
Termalica Nieciecza
FT
Slask Wroclaw
2 - 2
Piast Gliwice
Portugal:
FT
Famalicao
5 - 2
Santa Clara
FT
Real
3 - 4
Academica
Portugal:
FT
Aves
0 - 1
Tondela
FT
Benfica
3 - 1
Estoril
FT
Boavista
1 - 3
Sporting CP
Romania:
FT
CFR Cluj
1 - 0
ACS Poli Timisoara
FT
Viitorul Constanta
3 - 0
Concordia
Romania:
FT
Balotesti
1 - 0
Sportul Snagov
FT
Clinceni
4 - 1
Olimpia Satu Mare
FT
Dacia Unirea Braila
1 - 4
Stiinta Miroslava
FT
Hermannstadt
0 - 0
Afumati
FT
Metaloglobus
0 - 0
UTA Batrana Doamna
FT
Ripensia Timisoara
4 - 4
Luceafarul Oradea
FT
SCM Pitesti
2 - 0
Politehnica Timisoara
FT
Targu Mures
2 - 5
Foresta Suceava
Russia:
FT
Dinamo Moscow
2 - 0
Anzhi
FT
Rubin Kazan
3 - 1
Khabarovsk
Saudi Arabia:
FT
Al Draih
0 - 1
Al Riyadh
Saudi Arabia:
FT
Al Feiha
2 - 0
Al Baten
FT
Al Ittihad Jeddah
2 - 1
Al Raed
FT
Al Qadisiyah
3 - 2
Al Nasr Riyadh
Scotland:
FT
Hamilton Academical
0 - 1
St Johnstone
FT
Heart of Midlothian
1 - 0
Motherwell
FT
Kilmarnock
5 - 1
Partick
FT
Rangers
2 - 1
Ross County
Scotland:
FT
Ayr United
3 - 2
Queens Park
FT
East Fife
1 - 1
Stranraer
FT
Forfar Athletic
0 - 2
Alloa Athletic
Scotland:
FT
Brechin
1 - 2
St Mirren
FT
Dunfermline
2 - 5
Queen of the South
FT
Morton
0 - 2
Dundee United
Scotland:
FT
Elgin City
1 - 1
Edinburgh City
FT
Montrose
3 - 0
Berwick
FT
Stenhousemuir
1 - 3
Annan Athletic
Serbia:
FT
Mladost Lucani
1 - 0
Backa
FT
Rad
0 - 2
Macva
FT
Radnicki Nis
1 - 0
Cukaricki
FT
Vojvodina
0 - 3
Javor Ivanjica
FT
Zemun
0 - 1
Radnik Surdulica
Slovakia:
FT
Dunajska Streda
3 - 3
Vion Zlate Moravce
FT
Senica
1 - 1
Zemplin Michalovce
FT
Spartak Trnava
1 - 0
Tatran Presov
FT
Sport Podbrezova
1 - 0
FC Nitra
FT
Trencin
5 - 2
MSK Zilina
South Africa:
FT
Ajax Cape Town
1 - 0
Chippa United
FT
Orlando Pirates
1 - 1
Amazulu
FT
Platinum Stars
0 - 1
Kaizer Chiefs
FT
Polokwane City
1 - 1
Bidvest Wits
FT
Supersport United
1 - 1
Cape Town City
South Africa:
FT
Black Leopards
0 - 0
Witbank Spurs
FT
Mthatha Bucks
1 - 3
Highlands Park
FT
Royal Kings
5 - 1
Tshakhuma Madzivhadila
FT
Stellenbosch
0 - 0
Mbombela United
FT
Super Eagles
1 - 0
Richards Bay
Spain:
FT
Albacete
2 - 1
Valladolid
FT
Alcorcon
1 - 1
Huesca
FT
Numancia
1 - 0
La Hoya Lorca
FT
Zaragoza
0 - 2
Cadiz
Spain:
FT
Racing de Ferrol
1 - 3
Real Madrid Castilla
Spain:
FT
Granada B
0 - 0
Ejido
FT
Las Palmas B
2 - 1
Recreativo Huelva
Spain:
FT
Amorebieta
1 - 0
Burgos
FT
Athletic Club B
2 - 0
Osasuna B
FT
Pena Sport
1 - 1
UD Logrones
Spain:
FT
Atletico Saguntino
1 - 0
Alcoyano
FT
Sabadell
1 - 1
Valencia Mestalla
Spain:
FT
Deportivo La Coruna
1 - 0
Leganes
FT
Getafe
0 - 0
Eibar
FT
Real Madrid
5 - 0
Sevilla
FT
Valencia
2 - 1
Celta Vigo
Spain:
FT
Atletico Madrid (W)
0 - 1
Rayo Vallecano (W)
FT
Madrid CFF (W)
0 - 2
Sevilla (W)
FT
Valencia (W)
2 - 3
Levante (W)
Switzerland:
FT
Basel 1893
3 - 0
St Gallen
FT
Sion
2 - 3
Thun
Switzerland:
FT
Chiasso
0 - 1
Vaduz
Turkey:
FT
Adanaspor
2 - 2
Elazigspor
FT
Erzurumspor
2 - 0
Adana Demirspor
FT
Gaziantep BB
2 - 2
Ankaragucu
FT
Umraniyespor
2 - 2
Balikesirspor
Turkey:
FT
Keciorengucu
1 - 2
Afjet Ayfonspor
FT
Sivas Belediyespor
2 - 0
Sariyer
Turkey:
FT
Altay
1 - 2
Pendikspor
FT
Fatih Karagumruk
0 - 2
Hacettepe
Turkey:
FT
Antalyaspor
1 - 1
Genclerbirligi
FT
Galatasaray
4 - 2
Akhisar Belediye
FT
Kasimpasa
0 - 3
Trabzonspor
FT
Yeni Malatyaspor
2 - 3
Goztepe
USA: MLS Championship Play Off Final
FT
Toronto FC
2 - 0
Seattle Sounders
Ukraine:
FT
Chornomorets Odesa
3 - 3
Zirka Kirovohrad
FT
Illichivets Mariupol
4 - 2
Stal Dniprodzerzhynsk
FT
Olimpik Donetsk
1 - 4
Vorskla Poltava
FT
Veres
2 - 2
Karpaty Lviv
Uruguay: Primera Division PD Relegation Play Off
FT
El Tanque Sisley
3 - 2
Sud America
Uruguay: Segunda Division SD Play Off Semi-Final
FT
Cerrito
0 - 2
Villa Teresa
FT
Progreso
2 - 0
Central Espanol
Venezuela: Primera Division Clausura Play Off Final
PEN
Deportivo Lara
4 - 3
AC Mineros
Wales:
FT
Barry Town
1 - 1
Bangor City
FT
Carmarthen Town
0 - 0
Llandudno