Football ResultsFriday, 11th August 2017
Armenia:
FT
Pyunik Yerevan
2 - 1
Gandzasar
Australia: NPL Queensland
FT
Redlands United
2 - 1
Brisbane City
Australia: NPL Victoria
FT
Oakleigh Cannons
1 - 0
Pascoe Vale
Austria:
FT
Austria Klagenfurt
0 - 2
Vorwarts Steyr
FT
Gleichenberg
2 - 4
Deutschlandsberger
FT
Gleisdorf 09
3 - 1
Union Gurten
FT
Kalsdorf
0 - 1
Lafnitz
FT
Union St Florian
0 - 1
Sturm Graz II
FT
Union Vocklamarkt
0 - 1
LASK Linz (Jnrs)
FT
Weiz
4 - 0
Allerheiligen
Austria:
FT
Kufstein
0 - 1
Schwaz
FT
Wals Grunau
0 - 1
USK Anif
Austria:
FT
Horn
3 - 1
Neusiedl am See
FT
Parndorf
1 - 1
Amstetten
FT
Rapid Vienna II
3 - 6
Bruck/Leitha
FT
Schwechat
0 - 1
Austria Salzburg II
FT
Traiskirchen
1 - 1
Mannsdorf
FT
Wiener Sportklub
0 - 3
Ebreichsdorf
Austria:
FT
Austria Lustenau
1 - 2
KSV Superfund
FT
BW Linz
1 - 1
Ried
FT
FAC Team Fur Wien
0 - 3
Wiener Neustadt
FT
Hartberg
2 - 2
Liefering
FT
Wattens
1 - 3
Wacker Innsbruck
Azerbaijan:
FT
Neftchi Baku
1 - 3
Qarabag
Belarus: Division 1
FT
BATE Borisov
1 - 0
Dinamo Brest
FT
Isloch Minsk
0 - 4
Gorodeya
Belgium:
FT
Zulte Waregem
1 - 2
Club Brugge
Belgium:
FT
Cercle Brugge
2 - 0
Union St Gilloise
Bolivia: Liga de Futbol Profesional Boliviano Clausura
FT
Petrolero
1 - 0
San Jose
Brazil: Serie B
FT
Brasil de Pelotas
1 - 0
Guarani Campinas
FT
Vila Nova
1 - 0
BOA
Bulgaria:
FT
Cherno More Varna
1 - 1
Slavia Sofia
FT
Septemvri Sofia
0 - 1
CSKA Sofia
Bulgaria:
FT
Minyor Radnevo
1 - 0
Gigant Saedinenie
CONCACAF: Concacaf League Round of 16
FT
Alajuelense
0 - 1
CD Olimpia
FT
Arabe Unido
3 - 0
Central FC
FT
Belmopan Bandits
0 - 1
Walter Ferretti
CONMEBOL: Copa Libertadores Round of 16
PEN
San Lorenzo (ARG)
5 - 4
Emelec (ECU)
FT
Santos (BRA)
1 - 0
Atletico Paranaense (BRA)
Colombia: FA Cup Quarter Final
FT
America de Cali
0 - 1
Deportivo Cali
FT
Independiente Medellin
1 - 1
Santa Fe
Croatia:
FT
Hajduk Split
1 - 0
Slaven Belupo
FT
Rijeka
0 - 2
Dinamo Zagreb
Czech Republic:
FT
Usti Nad Labem
2 - 5
Opava
FT
Vitkovice
1 - 1
Znojmo
Czech Republic:
FT
Slavia Praha
2 - 0
Vysocina Jihlava
Denmark:
FT
Odder IGF
1 - 2
Ringkobing
Denmark:
FT
Hvidovre
3 - 0
Naestved
Denmark:
FT
Silkeborg
4 - 1
FC Helsingor
England:
FT
Fulham (U23)
1 - 2
Middlesbrough (U23)
FT
Stoke City (U23)
3 - 4
Newcastle United (U23)
England:
FT
Arsenal
4 - 3
Leicester City
England:
FT
Manchester City (U23)
0 - 0
Chelsea (U23)
FT
Sunderland (U23)
2 - 1
Tottenham Hotspur (U23)
FT
Swansea City (U23)
0 - 2
Liverpool (U23)
FT
West Ham United (U23)
0 - 0
Everton (U23)
Estonia: Meistriliiga
FT
FCI Tallinn
2 - 1
Levadia Tallinn
FT
Flora Tallinn
3 - 2
Tulevik Viljandi
FT
Paide LM
3 - 1
Trans Narva
Faroe Islands: Premier League
FT
KI Klaksvik
1 - 1
Vikingur Gota
Finland: Ykkonen
FT
OPS
0 - 3
KPV
FT
TPS
1 - 0
Honka
Finland: Kakkonen Group B
FT
EsPa
2 - 3
Salpa
Finland: Kakkonen Group C
FT
Hercules
4 - 1
PK-37
FT
KuFu 98
1 - 0
Villiketut
France:
FT
Niort
2 - 0
Auxerre
FT
Orleans
0 - 0
Ajaccio
FT
Paris FC
0 - 3
Le Havre
FT
Quevilly
1 - 4
Bourg-en-Bresse 01
FT
Stade Brestois 29
0 - 0
GFC Ajaccio
FT
Tours
0 - 1
Reims
FT
Valenciennes
0 - 0
Clermont Foot
France:
FT
Nice
1 - 2
Troyes
FT
Rennes
1 - 2
Lyon
France:
FT
Avranches
1 - 1
Dunkerque
FT
Beziers
1 - 0
Concarneau
FT
Chambly Thelle
0 - 2
Les Herbiers
FT
Cholet
1 - 2
Red Star 93
FT
Consolat Marseille
2 - 1
Creteil
FT
Grenoble
1 - 1
Rodez Aveyron
FT
Laval
1 - 1
Ententes St Gratien
FT
Lyon Duchere
2 - 1
Pau
Friendly:
FT
AEL Limassol
1 - 0
Ermis
FT
Cambuur
2 - 1
Helmond Sport
FT
Eindhoven
0 - 3
Al Ahli Club
FT
Getafe
0 - 0
Atletico Madrid
FT
Mirandes
2 - 2
Oviedo
FT
Osasuna
2 - 0
Eibar
FT
Valencia
1 - 2
Atalanta
Germany:
FT
Holstein Kiel
2 - 1
Eintracht Braunschweig
AET
Karlsruher
0 - 3
Bayer Leverkusen
FT
Koblenz
2 - 3
Dynamo Dresden
FT
Rot-Weiss Essen
1 - 2
Borussia Monchengladbach
Germany:
FT
Drochtersen/Assel
1 - 1
Wolfsburg II
Germany:
FT
Eichstatt
2 - 3
Bayern Munich II
FT
Ingolstadt 04 II
1 - 2
Buchbach
FT
Unterfohring
2 - 2
Bayreuth
Germany:
FT
Steinbach
5 - 1
Schott Mainz
Iceland: 1. Deild
FT
Grotta
1 - 1
Haukar
FT
Keflavik
1 - 0
Throttur Reykjavik
FT
Leiknir Reykjavik
1 - 0
Fylkir
FT
Thor Akureyri
0 - 0
IR
Indonesia: Liga 1
FT
Mitra Kukar
3 - 2
Barito Putera
FT
Sriwijaya
0 - 0
Semen Padang
International Tournaments: Trofeo Carranza Semi Final
FT
Cadiz
0 - 1
Las Palmas
FT
Malaga
1 - 0
Villarreal
Iran:
FT
Esteghlal FC
1 - 0
Tractor Sazi
FT
Paykan
0 - 0
Zob Ahan
FT
Sanat Naft
2 - 0
Padideh
FT
Sepahan
1 - 1
Pars Jonoobi Jam
FT
Siah Jamegan
1 - 2
Foolad FC
Italy:
FT
Torino
7 - 1
Trapani
Japan: J2 League
FT
Ehime
0 - 0
Mito Hollyhock
FT
Gifu
1 - 1
Fagiano Okayama Next
FT
JEF United Chiba
2 - 1
Renofa Yamaguchi
FT
Kyoto Sanga
0 - 1
Avispa Fukuoka
FT
Montedio Yamagata
2 - 1
Zweigen Kanazawa
FT
Oita Trinita
1 - 3
Machida Zelvia
FT
Thespakusatsu Gunma
1 - 2
Kamatamare Sanuki
FT
Tokushima Vortis
2 - 2
Yokohama FC
FT
Tokyo Verdy
1 - 0
Roasso Kumamoto
FT
V-Varen Nagasaki
0 - 2
Shonan Bellmare
Jordan:
AET
Al Faisaly Amman
2 - 1
Al Jazeera Amman
Kazakhstan: Premier League
FT
Aktobe
0 - 3
Astana
Lebanon:
FT
Al Islah
0 - 0
Racing Beirut
FT
Tripoli
2 - 4
Al Akhaa Al Ahli
Netherlands:
FT
ADO Den Haag
0 - 3
Utrecht
Northern Ireland:
FT
Ballymena United
1 - 4
Crusaders
Northern Ireland:
FT
Dergview
1 - 2
Institute
Norway: Eliteserien
FT
Sandefjord
2 - 1
Sogndal
Norway: Toppserien
FT
Avaldsnes (W)
5 - 0
Grand Bodo
FT
Trondheims-Orn (W)
4 - 1
Lillestrom (W)
Paraguay: Primera Division Clausura
FT
General Diaz
4 - 0
Independiente FBC
FT
Rubio Nu
0 - 1
Club Nacional
Paraguay: Segunda Division
FT
Sportivo Iteno
0 - 0
General Caballero
Poland:
FT
Katowice
1 - 2
Puszcza Niepolomice
FT
Stomil Olsztyn
3 - 1
Podbeskidzie
Poland:
FT
LKS Lodz
1 - 0
MKS Kluczbork
FT
Radomiak Radom
4 - 1
Rozwoj Katowice
FT
Warta Poznan
2 - 0
Row 1964 Rybnik
Poland:
FT
Legia Warszawa
3 - 1
Piast Gliwice
Portugal:
FT
Sporting CP
1 - 0
Vitoria Setubal
Romania:
FT
ACS Poli Timisoara
0 - 0
Viitorul Constanta
Romania:
FT
Stiinta Miroslava
4 - 4
Dacia Unirea Braila
Russia:
FT
Ararat Moscow
3 - 0
Khimik Nobomoskovsk
FT
Dinamo Bryansk
2 - 0
Sokol Saratov
FT
Ryazan
4 - 1
Rotor Volgograd II
FT
Saturn Ramenskoye
2 - 1
Energomash Belgorod
FT
Torpedo Moscow
1 - 2
Strogino Moscow
FT
Zenit Penza
0 - 5
Kaluga
FT
Zorky Krasnogorsk
2 - 2
Metallurg Lipetsk
Russia:
FT
Anzhi-Junior Zelenodolsk
1 - 3
Syzran 2003
FT
Chelyabinsk
1 - 1
Mordovia Saransk
FT
Lada Togliatti
1 - 0
Ural 2 II
FT
Nosta
1 - 1
KAMAZ Naberezhnye Chelny
FT
Volga Ulyanovsk
6 - 2
Orenburg II
FT
Zenit-Izhevsk
0 - 1
Krylya Sovetov II
Russia:
FT
CRFSO Smolensk
1 - 1
Murom
FT
Dinamo St Petersburg II
1 - 1
Pskov 747
FT
Dolgoprudny
2 - 2
Chertanovo Moscow
FT
Lokomotiv Moscow II
1 - 0
Kolomna
FT
Spartak Kostroma
0 - 1
Tekstilshtik Ivanovo
FT
Veles Moscow
2 - 0
Torpedo Vladimir
FT
Znamya Truda
0 - 2
Luki-Energiya
Saudi Arabia:
FT
Al Ettifaq
2 - 1
Al Ahli Jeddah
FT
Al Ittihad Jeddah
1 - 3
Al Baten
FT
Al Qadisiyah
2 - 1
Al Raed
Scotland:
FT
Partick
0 - 1
Celtic
Singapore: FA Cup Quarter Final
FT
Global FC (PHI)
1 - 2
Boeung Ket
FT
Hougang United
4 - 1
Nagaworld (CAM)
Slovakia:
FT
FC Nitra
1 - 0
Vion Zlate Moravce
Slovenia:
FT
CM Celje
1 - 1
Triglav Kranj
FT
Maribor
0 - 0
Domzale
South Africa:
PEN
Bidvest Wits
4 - 3
Golden Arrows
Sweden: Allsvenskan
FT
Malmo
6 - 0
Kalmar
Syria: Premier League
FT
Al Ittihad Aleppo
0 - 1
Tishreen
FT
Al Jazeera Hasakah
2 - 2
Al Muhafaza
FT
Al Wahda Damascus
6 - 0
Al Hurriya
FT
Taliya
2 - 1
Al Majd
Turkey:
FT
Ankaragucu
0 - 0
Erzurumspor
Turkey:
FT
Istanbul Basaksehir
1 - 0
Bursaspor
USA: National Womens Soccer League
FT
Kansas City (W)
0 - 1
North Carolina Courage (W)
Ukraine:
FT
Dynamo Kyiv
3 - 0
Zirka Kirovohrad
Uzbekistan: PFL
FT
Bunyodkor
1 - 0
Olmaliq
Venezuela: Segunda Division Clausura
FT
UCV
1 - 0
Puerto Cabello
Wales:
FT
Bala Town
3 - 0
Newtown AFC
FT
Bangor City
5 - 2
The New Saints
FT
Prestatyn Town
0 - 4
Connahs Quay