Football ResultsTuesday, 15th August 2017
Argentina: FA Cup Round 64
FT
Boca Juniors
5 - 0
Gimnasia Y Tiro
PEN
San Lorenzo
4 - 2
Cipolletti
Austria:
FT
Alberschwende
0 - 4
Grodig
FT
Dornbirn 1913
6 - 1
Seekirchen
FT
Hard
3 - 1
Hohenems
FT
Pinzgau
0 - 5
Kufstein
FT
SCR Altach II
5 - 0
St Johann
FT
Schwaz
0 - 3
Wals Grunau
FT
USK Anif
0 - 1
Kitzbuhel
FT
Worgl
2 - 2
Wacker Innsbruck II
Austria:
FT
Amstetten
0 - 0
Horn
FT
Austria Salzburg II
1 - 2
Wiener Sportklub
FT
Bruck/Leitha
2 - 3
Karabakh
FT
Mannsdorf
2 - 2
Rapid Vienna II
FT
Neusiedl am See
2 - 1
Admira Wacker II
FT
St Polten II
4 - 0
Parndorf
FT
Stadlau
3 - 1
Schwechat
FT
Traiskirchen
1 - 0
First Vienna 1894
Austria:
FT
BW Linz
1 - 1
Hartberg
FT
KSV Superfund
0 - 0
Wiener Neustadt
FT
Liefering
3 - 1
FAC Team Fur Wien
FT
Wattens
1 - 2
Austria Lustenau
Brazil: Serie B
FT
Londrina
4 - 1
Brasil de Pelotas
Chile: Primera Division
FT
Palestino
1 - 1
Colo Colo
China: FA Cup Semi Final
FT
Shanghai Shenhua
1 - 0
Shanghai Shenxin
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Quindio
1 - 3
Chico
Denmark:
FT
BSF
3 - 1
B 1973 Herlev
FT
Birkelse
1 - 3
Vejgaard B
Denmark:
FT
1 - 2
Lyseng
Ecuador: Division 1 Stage 2
FT
Emelec
2 - 0
Fuerza Amarilla
Egypt: FA Cup Final
AET
Al Ahly Cairo
2 - 1
Al Masry
England:
FT
Cheltenham Town
1 - 2
Swansea City (U23)
PEN
Luton Town
4 - 2
Tottenham Hotspur (U23)
FT
Notts County
2 - 1
Everton (U23)
PEN
Plymouth Argyle
5 - 4
Chelsea (U23)
PEN
Rotherham United
2 - 4
Manchester City (U23)
FT
Swindon Town
2 - 3
West Ham United (U23)
England:
FT
Bromley
6 - 1
Leyton Orient
FT
Dagenham & Redbridge
3 - 3
Ebbsfleet United
FT
Fylde
1 - 4
Maidenhead
FT
Guiseley
0 - 0
Tranmere Rovers
FT
Halifax Town
1 - 2
Dover Athletic
FT
Hartlepool United
1 - 1
Chester City
FT
Maidstone United
1 - 1
Aldershot Town
FT
Solihull Motors
3 - 3
Barrow
FT
Sutton United
2 - 1
Macclesfield Town
FT
Torquay United
2 - 4
Boreham Wood
FT
Woking
2 - 1
Eastleigh
FT
Wrexham
1 - 0
Gateshead
England:
FT
Alfreton Town
1 - 0
North Ferriby United
FT
Brackley Town
1 - 0
Nuneaton
FT
Gainsborough
2 - 4
Blyth Spartans
FT
Harrogate Town
4 - 1
Chorley
FT
Kidderminster Harriers
2 - 0
Leamington
FT
Salford City
2 - 1
Stockport County
FT
Southport
3 - 3
United Of Manchester
FT
Spennymoor Town
3 - 0
Bradford Park Avenue
FT
Tamworth
2 - 1
Boston United
FT
York City
0 - 0
Darlington 1883
England:
FT
Bognor Regis
6 - 2
Whitehawk
FT
Chippenham
0 - 1
Poole Town
FT
Dartford
2 - 0
Concord Rangers
FT
East Thurrock United
5 - 3
Braintree
FT
Eastbourne Borough
0 - 0
Welling United
FT
Hemel Hempstead Town
1 - 0
Hampton & Richmond
FT
Oxford City
2 - 0
Hungerford Town
FT
Truro City
1 - 2
Bath City
FT
Weston Super Mare
2 - 1
Gloucester City
England:
FT
Barnsley
2 - 1
Nottingham Forest
FT
Birmingham City
0 - 0
Bolton Wanderers
FT
Brentford
2 - 2
Bristol City
FT
Cardiff City
2 - 0
Sheffield United
FT
Derby County
1 - 0
Preston North End
FT
Hull City
2 - 3
Wolverhampton Wanderers
FT
Leeds United
0 - 0
Fulham
FT
Middlesbrough
2 - 0
Burton Albion
FT
Millwall
3 - 4
Ipswich Town
FT
Reading
2 - 1
Aston Villa
England:
FT
Bishops Stortford
2 - 3
Kings Lynn
FT
Chesham United
1 - 3
Banbury United
FT
Dunstable
1 - 4
Kings Langley
FT
Gosport Borough
1 - 5
Slough Town
FT
Hereford United
1 - 0
Tiverton
FT
Kettering
1 - 0
Redditch
FT
St Ives
1 - 2
Biggleswade Town
FT
Stratford
2 - 2
Merthyr Tydfil
England:
FT
Brightlingsea Regent
0 - 1
Leiston
FT
Dorking Wanderers
4 - 1
Metropolitan Police
FT
Folkestone
2 - 1
Merstham
FT
Harlow Town
2 - 3
Dulwich Hamlet
FT
Hendon
3 - 0
Enfield Town
FT
Lowestoft Town
1 - 2
Billericay
FT
Margate
0 - 0
Tonbridge Angels
FT
Needham Market
2 - 1
Thurrock
FT
Staines Town
6 - 0
Tooting & Mitcham
FT
Wingate & Finchley
1 - 3
Harrow Borough
England:
FT
Ashton United
1 - 1
Farsley Celtic
FT
Coalville Town
0 - 1
Stourbridge
FT
Halesowen Town
1 - 0
Barwell
FT
Lancaster City
2 - 2
Warrington Town
FT
Marine
2 - 0
Workington
FT
Matlock Town
3 - 2
Hednesford Town
FT
Nantwich Town
1 - 1
Altrincham
FT
Rushall Olympic
0 - 2
Grantham Town
FT
Stafford Rangers
4 - 1
Sutton Coldfield
FT
Whitby Town
4 - 1
Stalybridge Celtic
FT
Witton Albion
1 - 0
Buxton
Estonia: Meistriliiga
FT
Parnu Linnameeskond
1 - 6
Kalju Nomme
FT
Sillamae Kalev
0 - 3
Flora Tallinn
FT
Tammeka Tartu
1 - 4
Levadia Tallinn
FT
Trans Narva
1 - 3
FCI Tallinn
Friendly:
FT
Girona
1 - 0
Manchester City
Germany:
FT
Garching
2 - 2
Bayern Munich II
FT
Seligenporten
2 - 0
Bayreuth
FT
Unterfohring
0 - 1
Pipinsried
FT
Wacker Burghausen
3 - 0
Schalding-Heining
Indonesia: Liga 1
FT
Persija Jakarta
2 - 2
PSM Makassar
International Tournaments: Suruga Bank Championship
FT
Urawa Red Diamonds
1 - 0
Chapecoense
Lebanon:
PEN
Al Akhaa Al Ahli
2 - 3
Racing Beirut
FT
Shabab Al Ghazieh
1 - 2
Tadamon Sour
Northern Ireland:
FT
Ards
0 - 2
Linfield
FT
Carrick Rangers
1 - 1
Ballymena United
FT
Coleraine
2 - 0
Cliftonville
FT
Crusaders
5 - 0
Warrenpoint Town
FT
Glenavon
6 - 2
Ballinamallard United
FT
Glentoran
2 - 0
Dungannon Swifts
Northern Ireland:
FT
Donegal Celtic
1 - 4
Dundela
FT
Sport & Leisure Swifts
1 - 3
Queens University
Norway: 2. Divisjon Group 1
FT
Follo
1 - 2
Valerenga II
Poland:
FT
Slask Wroclaw
1 - 1
Termalica Nieciecza
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Limerick
0 - 2
Shamrock Rovers
FT
Sligo Rovers
0 - 0
Bray Wanderers
Saudi Arabia:
FT
Al Taawon
3 - 4
Al Hilal Saudi
Scotland:
FT
Aberdeen (U20)
1 - 0
St Johnstone (U20)
PEN
Albion Rovers
5 - 4
Spartans
FT
Annan Athletic
3 - 1
Celtic (U20)
FT
Buckie Thistle
2 - 1
Brechin
AET
Clyde
2 - 3
Stranraer
FT
Dundee United
2 - 0
Cowdenbeath
FT
Dunfermline
2 - 0
Arbroath
FT
East Fife
0 - 2
Peterhead
AET
Formartine United
2 - 3
Heart of Midlothian (U20)
FT
Hamilton Academical (U20)
1 - 0
Edinburgh City
FT
Hibernian (U20)
1 - 2
Elgin City
FT
Kilmarnock (U20)
0 - 2
Berwick
FT
Morton
0 - 2
Livingston
FT
Partick (U20)
6 - 1
Stirling University
FT
Queen of the South
4 - 0
Airdrieonians
FT
Raith Rovers
3 - 0
Brora Rangers
FT
Ross County (U20)
2 - 1
Forfar Athletic
FT
St Mirren
2 - 1
East Kilbride
FT
Stenhousemuir
0 - 2
Cove Rangers
FT
Stirling Albion
1 - 3
Montrose
Slovenia:
FT
Beltinci
0 - 3
Aluminij
FT
Hotiza
1 - 2
Krka
PEN
Sampion
5 - 3
Tolmin
Southeast Asian Games: Kuala Lumpur 2017 Group Stage
FT
Cambodia
0 - 2
Philippines
FT
Indonesia
1 - 1
Thailand
FT
Vietnam
4 - 0
Timor-Leste
Sweden: Superettan
FT
Degerfors
1 - 1
Falkenbergs
FT
Trelleborgs
5 - 1
Norrby
Syria: Premier League
FT
Al Fotuwa
2 - 0
Hutteen
FT
Al Majd
0 - 0
Al Karamah
FT
Al Muhafaza
1 - 0
Al Ittihad Aleppo
FT
Al Wathba
1 - 0
Al Shorta Damascus
FT
Jableh
0 - 0
Al Jaish Damascus
FT
Nawair
2 - 0
Al Wahda Damascus
FT
Tishreen
3 - 2
Taliya
Tunisia:
FT
CA Bizertin
1 - 2
Etoile du Sahel
FT
CO Medenine
0 - 2
Esperance ST
FT
ES Metlaoui
2 - 0
Stade Tunisien
FT
Stade Gabesien
1 - 0
JS Kairouanaise
UEFA:
FT
1899 Hoffenheim
1 - 2
Liverpool
FT
APOEL
2 - 0
Slavia Praha
FT
Qarabag
1 - 0
FC Copenhagen
FT
Sporting CP
0 - 0
Steaua Bucuresti
FT
Young Boys
0 - 1
CSKA Moscow
USA: North American Soccer League NASL Fall Championship
FT
Carolina Railhawks
0 - 1
Miami FC