Football ResultsFriday, 18th August 2017
Armenia:
FT
Banants Yerevan
2 - 2
Alashkert
Austria:
FT
Deutschlandsberger
4 - 1
Union St Florian
FT
Kalsdorf
0 - 1
Gleichenberg
FT
LASK Linz (Jnrs)
0 - 3
Austria Klagenfurt
FT
Sturm Graz II
5 - 1
Wolfsberger AC II
FT
Vorwarts Steyr
2 - 1
Weiz
Austria:
FT
Ebreichsdorf
1 - 0
Austria Salzburg II
FT
Horn
3 - 1
St Polten II
FT
Parndorf
0 - 2
Bruck/Leitha
FT
Schwechat
0 - 1
Neusiedl am See
FT
Wiener Sportklub
1 - 3
Stadlau
Austria:
FT
Austria Lustenau
1 - 1
BW Linz
FT
FAC Team Fur Wien
0 - 3
KSV Superfund
FT
Hartberg
2 - 2
Ried
FT
Wacker Innsbruck
1 - 0
Liefering
FT
Wiener Neustadt
2 - 1
Wattens
Belarus: Division 1
FT
Gomel
0 - 1
Isloch Minsk
FT
Naftan
0 - 1
Dnepr Mogilev
Belgium:
FT
Standard Liege
0 - 4
Zulte Waregem
Belgium:
FT
Lierse
2 - 2
Roeselare
Brazil: Serie B
FT
Criciuma
1 - 1
Oeste
FT
Juventude
1 - 0
Vila Nova
Bulgaria:
FT
Botev Plovdiv
1 - 2
Cherno More Varna
FT
Pirin Blagoevgrad
0 - 3
Levski Sofia
CONCACAF: CONCACAF League Quarter Final
FT
Alianza
1 - 0
CD Olimpia
FT
Walter Ferretti
0 - 0
Plaza Amador
Canada: Canadian Soccer League
FT
Serbian White Eagles
8 - 1
Milton
Chile: Primera Division
FT
Audax Italiano
2 - 1
Deportes Temuco
Colombia: Primera A Clausura
FT
Millonarios
1 - 0
Jaguares
Croatia:
FT
Istra 1961
0 - 1
Cibalia
Croatia:
FT
Gorica
0 - 2
Dinamo Zagreb II
FT
Hrvatski Dragovoljac
3 - 3
Dugopolje
Czech Republic:
FT
Znojmo
2 - 1
Frydek-Mistek
Czech Republic:
FT
Sparta Praha
1 - 0
Slovacko
Denmark:
FT
Hvidovre
2 - 1
B93 Copenhagen
Denmark:
FT
Marienlyst
2 - 0
Kolding IF
Denmark:
FT
AC Horsens
0 - 0
Aalborg
FT
Randers
1 - 1
Silkeborg
England:
FT
Middlesbrough (U23)
4 - 0
Norwich City (U23)
FT
Reading (U23)
3 - 5
Blackburn Rovers (U23)
FT
West Bromwich Albion (U23)
0 - 4
Newcastle United (U23)
England:
FT
Burton Albion
2 - 1
Birmingham City
England:
FT
Chelsea (U23)
2 - 0
Derby County (U23)
FT
Everton (U23)
0 - 1
Leicester City (U23)
Estonia: Meistriliiga
FT
FCI Tallinn
7 - 0
Tulevik Viljandi
FT
Flora Tallinn
3 - 0
Paide LM
FT
Sillamae Kalev
1 - 2
Kalju Nomme
Finland: Ykkonen
FT
OPS
0 - 1
Jaro
FT
TPS
4 - 0
Ekranas IF
Finland: Kakkonen Group A
FT
Kiffen
1 - 2
JaPS
Finland: Kakkonen Group B
FT
EsPa
2 - 5
Viikingit
FT
NuPS
3 - 3
Jazz
FT
Salpa
3 - 1
Peimari United
France:
FT
Ajaccio
2 - 0
Paris FC
FT
Auxerre
1 - 3
Orleans
FT
Clermont Foot
0 - 2
Lorient
FT
GFC Ajaccio
1 - 0
Quevilly
FT
Le Havre
1 - 0
Valenciennes
FT
Nancy
2 - 2
Sochaux
FT
Niort
2 - 1
Tours
FT
Reims
3 - 0
Bourg-en-Bresse 01
France:
FT
Metz
0 - 1
Monaco
France:
FT
Boulogne
0 - 1
Grenoble
FT
Concarneau
0 - 0
Chambly Thelle
FT
Creteil
2 - 0
Avranches
FT
Ententes St Gratien
4 - 2
Beziers
FT
Les Herbiers
1 - 0
Lyon Duchere
FT
Rodez Aveyron
1 - 0
Laval
Friendly:
FT
Parma
1 - 1
Empoli
Georgia: Umaglesi Liga
FT
Dinamo Batumi
3 - 2
Shukura
Germany:
FT
Babelsberg 03
1 - 0
Union Furstenwalde
FT
Germania Halberstadt
3 - 3
Oberlausitz Neugersdorf
Germany:
FT
Wegberg-Beeck
1 - 2
Uerdingen 05
Germany:
FT
Oldenburg
1 - 2
Eintracht Braunschweig II
Germany:
FT
1860 Rosenheim
0 - 2
Ingolstadt 04 II
FT
Buchbach
2 - 3
Garching
FT
Schalding-Heining
3 - 1
Seligenporten
Germany:
FT
1899 Hoffenheim II
1 - 3
Steinbach
FT
Astoria Walldorf
6 - 0
FSV Frankfurt
FT
Koblenz
1 - 1
Mainz 05 II
FT
Stuttgart II
0 - 0
Elversberg
Germany:
FT
Darmstadt 98
3 - 0
St Pauli
FT
Eintracht Braunschweig
1 - 1
Erzgebirge Aue
Germany:
FT
Bayern Munich
3 - 1
Bayer Leverkusen
Germany:
FT
Fortuna Koln
4 - 0
Karlsruher
FT
Meppen
4 - 0
Zwickau
Hungary:
FT
Debrecen
4 - 1
Vasas
Iceland: 1. Deild
FT
Haukar
4 - 2
Keflavik
FT
Thor Akureyri
2 - 2
Fram Reykjavik
FT
Throttur Reykjavik
2 - 1
Kopavogur
Indonesia: Liga 1
FT
Arema
3 - 0
Persiba Balikpapan
Iran:
FT
Foolad FC
2 - 1
Gostaresh
FT
Padideh
2 - 2
Esteghlal Khuzestan
FT
Sepidrood Rasht
1 - 0
Paykan
Israel:
FT
Hapoel Hadera
1 - 3
Ironi Ramat HaSharon
FT
Hapoel Nazareth-Illit
0 - 1
Hapoel Marmorek
FT
Hapoel Petah Tikva
1 - 0
Hapoel Katamon
FT
Hapoel Ramat Gan
0 - 2
Hapoel Kfar-Saba
FT
Maccabi Hertzliya
0 - 2
Hapoel Afula
Kosovo:
FT
Trepca 89
3 - 1
Falmurtari
Luxembourg:
FT
Differdange 03
0 - 0
RM Hamm Benfica
Malta:
FT
Birkirkara
1 - 1
Floriana
FT
Hibernians
4 - 0
St Andrews
FT
Lija Athletic
0 - 4
Gzira United
FT
Tarxien Rainbows
1 - 4
Hamrun Spartans
Netherlands:
FT
Roda
1 - 3
Vitesse Arnhem
Netherlands:
FT
Cambuur
1 - 2
Jong Ajax
FT
Den Bosch
1 - 3
Jong AZ Alkmaar
FT
Eindhoven
2 - 2
Telstar
FT
Fortuna Sittard
5 - 1
Dordrecht
FT
MVV Maastricht
4 - 3
Go Ahead Eagles
FT
NEC Nijmegen
3 - 1
Almere City
FT
Volendam
2 - 2
Helmond Sport
FT
Waalwijk
0 - 2
Emmen
Paraguay: Primera Division Clausura
FT
Club Nacional
1 - 1
Sportivo Luqueno
FT
Independiente FBC
0 - 2
Sportivo Trinidense
Paraguay: Segunda Division
FT
Club River Plate
2 - 2
Fernando de la Mora
FT
Fulgencio Yegros
1 - 1
Deportivo Liberacion
FT
General Caballero
1 - 1
22 de Setiembre
FT
Olimpia de Ita
0 - 2
Ovetense
Peru: Primera Division Clausura
FT
Alianza Atletico
0 - 0
Academia Cantolao
FT
Juan Aurich
1 - 2
UTC
Poland:
FT
Chojniczanka Chojnice
4 - 0
Podbeskidzie
FT
Gornik Leczna
3 - 4
Stal Mielec
FT
Miedz Legnica
4 - 1
Zaglebie Sosnowiec
FT
Ruch Chorzow
3 - 1
Stomil Olsztyn
Poland:
FT
Gawrdia Koszalin
0 - 3
Warta Poznan
FT
MKS Kluczbork
1 - 1
Olimpia Elblag
Poland:
FT
Cracovia Krakow
3 - 3
Gornik Zabrze
FT
Lechia Gdansk
2 - 3
Sandecja Nowy Sacz
Portugal:
FT
Rio Ave
2 - 0
Portimonense
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Bray Wanderers
2 - 1
Drogheda United
FT
Cork City
0 - 1
Sligo Rovers
FT
Galway United
1 - 2
Shamrock Rovers
FT
St Patricks Athletic
4 - 0
Finn Harps
Republic of Ireland: Division 1
FT
Shelbourne
0 - 1
Cobh Ramblers
FT
Waterford United
1 - 0
UCD
FT
Wexford Youths
2 - 0
Cabinteely
Romania:
FT
Astra Giurgiu
0 - 0
CSMS Iasi
Romania:
FT
Mioveni
3 - 0
Olimpia Satu Mare
FT
SCM Pitesti
3 - 0
Stiinta Miroslava
FT
Targu Mures
3 - 2
Luceafarul Oradea
Russia:
FT
Tosno
0 - 0
Khabarovsk
Russia:
FT
Energomash Belgorod
1 - 2
Ararat Moscow
FT
Kaluga
1 - 1
Ryazan
FT
Khimik Nobomoskovsk
1 - 2
Zenit Penza
FT
Rotor Volgograd II
0 - 2
Torpedo Moscow
FT
Sokol Saratov
1 - 1
Zorky Krasnogorsk
Russia:
FT
KAMAZ Naberezhnye Chelny
2 - 0
Neftekhimik
FT
Krylya Sovetov II
2 - 4
Nosta
FT
Mordovia Saransk
2 - 1
Lada Togliatti
FT
Orenburg II
0 - 2
Anzhi-Junior Zelenodolsk
FT
Zenit-Izhevsk
3 - 1
Syzran 2003
Russia:
FT
Biolog-Novokubansk
0 - 0
SKA Rostov
Russia:
FT
Chertanovo Moscow
3 - 0
Lokomotiv Moscow II
FT
Kolomna
0 - 6
Veles Moscow
FT
Luki-Energiya
2 - 1
Spartak Kostroma
FT
Murom
5 - 0
Dinamo St Petersburg II
FT
Pskov 747
0 - 4
Dolgoprudny
FT
Tekstilshtik Ivanovo
3 - 1
CRFSO Smolensk
FT
Torpedo Vladimir
3 - 0
Znamya Truda
Saudi Arabia:
FT
Al Baten
2 - 0
Ohod
FT
Al Nasr Riyadh
2 - 2
Al Ettifaq
Serbia:
FT
Sindjelic Beograd
2 - 1
Celarevo
Singapore: S League
FT
Hougang United
0 - 1
Geylang International
Slovakia:
FT
Sport Podbrezova
1 - 3
Ruzomberok
South Africa:
FT
Bidvest Wits
0 - 1
Cape Town City
Southeast Asian Games: Kuala Lumpur 2017 Group Stage
FT
Brunei
0 - 6
Myanmar
FT
Laos
0 - 2
Singapore
Spain:
FT
La Hoya Lorca
2 - 0
Cultural Leonesa
FT
Tenerife
1 - 0
Zaragoza
Spain:
FT
Leganes
1 - 0
Alaves
FT
Valencia
1 - 0
Las Palmas
Sweden: Allsvenskan
FT
Jonkopings Sodra
2 - 2
Elfsborg
Sweden: Superettan
FT
Orgryte
1 - 3
Frej
Sweden: Damallsvenskan
FT
Limhamn Bunkeflo (W)
1 - 1
Hammarby DFF (W)
FT
Linkopings (W)
5 - 0
KIF Orebro DFF (W)
Switzerland:
FT
Neuchatel Xamax
0 - 1
Schaffhausen
Syria: Premier League
FT
Al Ittihad Aleppo
1 - 2
Al Majd
FT
Al Jaish Damascus
1 - 1
Al Wathba
FT
Al Jazeera Hasakah
1 - 2
Al Wahda Damascus
FT
Al Karamah
1 - 1
Al Fotuwa
FT
Al Shorta Damascus
5 - 2
Al Hurriya
FT
Hutteen
0 - 3
Nawair
FT
Taliya
1 - 0
Jableh
FT
Tishreen
4 - 1
Al Muhafaza
Turkey:
FT
Denizlispor
0 - 1
Istanbulspor
FT
Manisaspor
0 - 1
Samsunspor
Turkey:
FT
Kasimpasa
2 - 2
Besiktas
Uzbekistan: PFL
FT
Dinamo Samarqand
0 - 0
Pakhtakor Tashkent
FT
Metallurg Bekabad
1 - 2
Lokomotiv Tashkent
FT
Nasaf Qarshi
0 - 1
Bunyodkor
Wales:
FT
Aberystwyth Town
0 - 2
Llandudno
FT
Newtown AFC
1 - 1
Cefn Druids