Football ResultsTuesday, 22nd August 2017
AFC: Champions League Quarter Final
FT
Persepolis (IRN)
2 - 2
Al Ahli Jeddah (KSA)
FT
Shanghai SIPG (CHN)
4 - 0
Guangzhou Evergrande (CHN)
Brazil: Serie B
FT
Brasil de Pelotas
2 - 1
Goias
Colombia: Primera A Clausura
FT
Deportes Tolima
2 - 0
Cortulua
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Orsomarso
1 - 1
Atletico FC
Czech Republic:
FT
Opava
2 - 1
Taborsko
Denmark:
FT
Brondby (W)
2 - 1
BSF (W)
England:
FT
Accrington Stanley
1 - 3
West Bromwich Albion
FT
Aston Villa
4 - 1
Wigan Athletic
FT
Birmingham City
1 - 2
Bournemouth
FT
Bolton Wanderers
3 - 2
Sheffield Wednesday
FT
Brighton Hove Albion
1 - 0
Barnet
FT
Cardiff City
1 - 2
Burton Albion
FT
Carlisle United
1 - 2
Sunderland
FT
Crystal Palace
2 - 1
Ipswich Town
FT
Doncaster Rovers
2 - 0
Hull City
FT
Fulham
0 - 1
Bristol Rovers
FT
Leeds United
5 - 1
Newport County
FT
Middlesbrough
3 - 0
Scunthorpe United
FT
Milton Keynes Dons
1 - 4
Swansea City
FT
Norwich City
4 - 1
Charlton Athletic
FT
Queens Park Rangers
1 - 4
Brentford
AET
Reading
3 - 1
Millwall
FT
Sheffield United
1 - 4
Leicester City
FT
Watford
2 - 3
Bristol City
England:
FT
Grimsby Town
0 - 1
Derby County
England:
FT
Boston United
0 - 3
Spennymoor Town
England:
PEN
Bury (U23)
12 - 11
Bristol Rovers (U23)
England:
FT
Altrincham
1 - 0
Whitby Town
FT
Barwell
4 - 4
Rushall Olympic
FT
Buxton
0 - 2
Shaw Lane
FT
Farsley Celtic
0 - 0
Lancaster City
FT
Grantham Town
0 - 1
Coalville Town
FT
Hednesford Town
2 - 0
Halesowen Town
FT
Mickleover Sports
0 - 2
Stafford Rangers
FT
Stalybridge Celtic
0 - 2
Marine
FT
Sutton Coldfield
3 - 3
Matlock Town
FT
Warrington Town
0 - 1
Ashton United
FT
Workington
1 - 1
Witton Albion
Estonia: Meistriliiga
FT
Kalju Nomme
0 - 1
Flora Tallinn
FT
Parnu Linnameeskond
0 - 1
Trans Narva
FT
Sillamae Kalev
0 - 9
Levadia Tallinn
FT
Tammeka Tartu
2 - 1
Tulevik Viljandi
France:
PEN
GFC Ajaccio
3 - 4
Red Star 93
FT
Lorient
3 - 2
Lens
PEN
Nancy
4 - 2
Orleans
FT
Paris FC
0 - 2
Clermont Foot
PEN
Tours
7 - 6
Le Havre
FT
Valenciennes
3 - 0
Reims
Germany:
FT
Bayern Munich II
1 - 1
Greuther Furth II
Germany:
FT
Mainz 05 II
0 - 0
Eintract Stadtallendorf
FT
Ulm 1846
0 - 0
1899 Hoffenheim II
FT
Wormatia Worms
3 - 1
Astoria Walldorf
Iceland: Urvalsdeild Women
FT
FH Hafnarfjordur (W)
1 - 1
IBV (W)
FT
Thor / Ka (W)
3 - 0
KR Reykjavik (W)
Indonesia: Liga 1
FT
Persiba Balikpapan
1 - 0
PS TNI
Iran:
FT
Esteghlal FC
0 - 2
Padideh
FT
Saipa
0 - 2
Tractor Sazi
FT
Sanat Naft
2 - 2
Zob Ahan
FT
Sepahan
0 - 0
Sepidrood Rasht
Kenya: Division 1
FT
Ulinzi Stars
1 - 0
Gor Mahia
Lithuania: Division 1
FT
Stumbras
1 - 1
Zalgiris Vilnius
FT
Trakai
2 - 0
Atlantas
Morocco:
FT
Chabab Raidi Salmi
1 - 1
Youssoufia Berrechid
FT
Ittihad Tanger
1 - 1
Sidi Kacem
FT
KAC Kenitra
2 - 1
TAS de Casablanca
FT
Olympique Khouribga
0 - 0
Olympique Marrakech
FT
Olympique Phosboucraa
0 - 0
Kasba Tadla
FT
Rapide Oued Zem
1 - 0
Chabab Houara
FT
Wydad Fes
0 - 0
Chabab Atlas Khenifra
Northern Ireland:
FT
Annagh United
3 - 5
Sport & Leisure Swifts
FT
Donegal Celtic
6 - 2
Tobermore United
FT
Dundela
2 - 1
Queens University
FT
Moyola Park
2 - 3
Lisburn Distillery
Norway: 1. Division
FT
Kongsvinger
0 - 1
Bodo/Glimt
Poland:
FT
Podbeskidzie
1 - 0
Ruch Chorzow
FT
Stomil Olsztyn
2 - 0
Tychy
Romania:
FT
Ripensia Timisoara
3 - 2
Targu Mures
South Africa:
FT
Baroka
1 - 1
Orlando Pirates
FT
Chippa United
2 - 0
Amazulu
FT
Mamelodi Sundowns
1 - 2
Polokwane City
Southeast Asian Games: Kuala Lumpur 2017 Group Stage
FT
Cambodia
0 - 1
Timor-Leste
FT
Philippines
0 - 2
Thailand
FT
Vietnam
0 - 0
Indonesia
UEFA:
FT
Ajax (W)
6 - 0
Rigas Futbola Skola (W)
FT
Apollon Limassol (W)
4 - 0
NSA Sofia (W)
FT
Avaldsnes (W)
2 - 1
Breznica (W)
FT
BIIK Kazygurt (W)
2 - 1
Sporting CP (W)
FT
FC Zurich (W)
2 - 1
Olimpija Ljubljana (W)
FT
Gintra Universitetas (W)
4 - 0
Partizan Bardejov (W)
FT
Hibernian (W)
5 - 0
Swansea City (W)
FT
Konak Belediyesi (W)
5 - 0
Martve (W)
FT
MTK Budapest (W)
2 - 0
Hajvalia (W)
FT
Medyk Konin (W)
0 - 0
Shelbourne (W)
FT
Minsk (W)
8 - 0
Birkirkara (W)
FT
NK Osijek (W)
7 - 0
ZFK Istatov (W)
FT
Olimpia Cluj (W)
1 - 0
Zhytlobud Kharkiv (W)
FT
PAOK (W)
8 - 0
Bettembourg (W)
FT
PK-35 (W)
1 - 0
Linfield (W)
FT
SFK 2000 Sarajevo (W)
0 - 1
Vllaznia (W)
FT
Spartak Subotica (W)
7 - 1
Maccabi Kiryat Gat (W)
FT
Standard Liege (W)
2 - 0
Parnu (W)
FT
Stjarnan (W)
9 - 0
KI Klaksvik (W)
FT
Sturm Graz (W)
4 - 0
Noroc Nimoreni (W)
UEFA:
FT
Astana
4 - 3
Celtic
FT
Maribor
1 - 0
Hapoel Beer Sheva
FT
Nice
0 - 2
Napoli
FT
Rijeka
0 - 1
Olympiakos Piraeus
FT
Sevilla
2 - 2
Istanbul Basaksehir