Football ResultsSunday, 23rd July 2017
Argentina: Primera B Nacional
FT
Almagro
1 - 0
All Boys
FT
Argentinos Juniors
1 - 0
Instituto Cordoba
FT
Central Cordoba
2 - 1
Guillermo Brown
FT
Flandria
0 - 0
Douglas Haig
FT
Gimnasia Jujuy
0 - 3
San Martin Tucuman
FT
Nueva Chicago
1 - 1
Chacarita Juniors
Argentina: Primera B Metropolitana Final
FT
Comunicaciones
1 - 0
Deportivo Riestra
Australia: NPL Australian Capital Territory
FT
Cooma
4 - 0
Gungahlin United
FT
Tuggeranong United
4 - 2
Canberra FC
Australia: NPL New South Wales
FT
Parramatta
0 - 5
Sydney United 58
FT
Rockdale City Suns
2 - 1
Bonnyrigg White Eagles
FT
Sydney Olympic
1 - 2
Apia Leichhardt Tigers
FT
Wollongong Wolves
3 - 0
Sutherland Sharks
Australia: NPL Northern New South Wales
FT
Weston Workers Bears
0 - 3
Hamilton Olympic
FT
Weston Workers Bears
0 - 4
Maitland
Australia: NPL Tasmania
FT
Kingborough Lions
1 - 3
Launceston City
FT
Northern Rangers
2 - 3
South Hobart
Australia: NPL Victoria
FT
Heidelberg United
1 - 0
Pascoe Vale
Australia: NPL Western Australia
FT
Bayswater City
3 - 1
Subiaco
FT
ECU Joondalup
2 - 2
Stirling Lions
Austria:
FT
Wolfsberger AC II
0 - 2
Allerheiligen
Austria:
FT
SCR Altach
3 - 0
Austria Vienna
FT
Sturm Graz
3 - 2
St Polten
Belarus:
FT
Dinamo Brest
2 - 1
Gomel
FT
Dinamo Minsk
0 - 1
Dnepr Mogilev
FT
Shakhter Soligorsk
6 - 0
Orsha
PEN
Vitebsk
2 - 4
Slutsk
Bosnia and Herzegovina:
FT
Borac Banja Luka
2 - 0
Celik Zenica
FT
Sarajevo
1 - 2
Zrinjski
FT
Siroki Brijeg
2 - 0
Sloboda Tuzla
Brazil: Serie A
FT
Atletico Goianiense
1 - 1
Botafogo
FT
Atletico Mineiro
1 - 2
Vasco da Gama
FT
Atletico Paranaense
0 - 2
Ponte Preta
FT
Avai
1 - 0
Cruzeiro
FT
Fluminense
0 - 1
Corinthians
FT
Santos
3 - 0
Bahia
FT
Sport Recife
0 - 2
Palmeiras
Brazil: Serie C Group A
FT
CSA
1 - 1
Sampaio Correa
Brazil: Serie C Group B
FT
Ypiranga PE
1 - 1
Tupi
Bulgaria:
FT
Lokomotiv Plovdiv
0 - 0
Levski Sofia
FT
Slavia Sofia
2 - 3
Botev Plovdiv
Bulgaria:
FT
Ludogorets II
2 - 1
Lokomotiv Sofia
CONCACAF: Gold Cup Semi Final
FT
Costa Rica
0 - 2
USA
Cameroon: Division 1
FT
Aigle Royal
1 - 1
UMS de Loum
FT
Apejes
4 - 1
New Star
FT
Canon Yaounde
0 - 2
Eding Sport
FT
Les Astres
0 - 2
New Star
FT
Unisport Bafang
0 - 0
Union Douala
FT
Young Sports Academy
2 - 0
Colombe
Chile:
FT
Antofagasta
1 - 1
Cobreloa
FT
Audax Italiano
4 - 1
Barnechea
FT
Iquique
1 - 0
San Marcos de Arica
FT
Palestino
2 - 1
Union La Calera
Chile:
FT
Universidad Catolica
1 - 4
Colo Colo
China: Super League
FT
Guangzhou R&F
6 - 2
Yanbian Funde
FT
Henan Jianye
1 - 1
Tianjin Quanjian
FT
Shanghai Shenhua
1 - 2
Beijing Guoan
China: League One
FT
Boading Yingli Yitong
2 - 2
Beijin Renhe
FT
Hangzhou Greentown
0 - 1
Dalian Transcendence
FT
Shenzhen
3 - 1
Meizhou Hakka
FT
Xinjiang Tianshan
1 - 3
Shanghai Shenxin
China: Super League Women
FT
Hebei Yuandong (W)
2 - 2
Dalian Aerbin (W)
Colombia: Primera A Clausura
FT
America de Cali
1 - 1
La Equidad
FT
Atletico Nacional Medellin
1 - 0
Deportes Tolima
FT
Cortulua
2 - 1
Deportivo Cali
FT
Jaguares
2 - 0
Deportivo Pasto
FT
Once Caldas
0 - 0
Independiente Medellin
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Fortaleza
0 - 1
Real Cartagena
FT
Llaneros
2 - 0
Bogota FC
Croatia:
FT
Inter Zapresic
2 - 2
Hajduk Split
FT
Istra 1961
1 - 1
NK Osijek
Denmark:
FT
AC Horsens
4 - 1
Lyngby
FT
Aalborg
1 - 4
Sonderjyske
FT
Midtjylland
2 - 0
Silkeborg
FT
Nordsjaelland
3 - 2
Brondby
Ecuador: Division 2 Stage 2
FT
Gualaceo
1 - 0
Deportivo Colon
FT
LDU Portoviejo
1 - 0
Tecnico Universitario
Estonia: Meistriliiga
FT
Kalju Nomme
5 - 1
Tulevik Viljandi
Estonia: Esiliiga
FT
Tartu Welco
0 - 3
Tallinna Kalev
Faroe Islands: Premier League
FT
B36 Torshavn
2 - 1
Skala
FT
EB/Streymur
2 - 1
Torshavn
FT
KI Klaksvik
4 - 1
TB/FCS/ROYN
Finland: Veikkausliiga
FT
HJK Helsinki
3 - 1
PS Kemi
FT
RoPS
1 - 2
SJK
FT
VPS
1 - 1
JJK
Finland: Ykkonen
FT
KPV
0 - 1
AC Oulu
Finland: Kakkonen Group B
FT
KaPa
0 - 1
Jazz
Friendly:
FT
Alanyaspor
0 - 3
Al Ahli Jeddah
FT
Apollon Smirnis
1 - 1
Platanias
FT
Atalanta
3 - 1
Giana Ermino
FT
Bologna
5 - 0
Trento
FT
Brechin
1 - 4
Aberdeen
FT
Eibar
4 - 2
Leeds United
FT
Eintracht Braunschweig
2 - 2
Koln
FT
Erzgebirge Aue
1 - 1
Antalyaspor
FT
Ethnikos Achnas
1 - 5
Kition Larnaca
FT
Guimaraes
0 - 2
Porto
FT
Lokomotive Leipzig
3 - 2
Queens Park Rangers
FT
Nurnberg
2 - 1
Borussia Monchengladbach
FT
Perugia
2 - 1
Vicenza
FT
Pro Vercelli
1 - 0
Piacenza
FT
Rizespor
1 - 4
Bohemians 1905
FT
Rot-Weiss Oberhausen
0 - 0
Stuttgarter Kickers
FT
Sandhausen
3 - 2
Bayer Leverkusen
FT
Torino
5 - 0
Renate
FT
Udinese
2 - 2
Kayserispor
FT
Viktoria Berlin
2 - 4
Lubeck
Georgia: Umaglesi Liga
FT
Chikhura Sachkhere
4 - 2
Dila Gori
FT
Dinamo Batumi
1 - 0
Lokomotivi Tbilisi
FT
Saburtalo
1 - 2
Torpedo Kutaisi
Germany:
FT
Chemnitzer
1 - 0
Zwickau
FT
Sonnenhof Grossaspach
4 - 1
Magdeburg
Ghana: Division 1
FT
Aduana Stars
0 - 4
Berekum Chelsea
FT
Ebusua Dwarfs
2 - 2
All Stars
FT
Elmina Sharks
2 - 1
Bechem United
FT
Hearts of Oak
3 - 1
Tema Youth
FT
Inter Allies
0 - 1
Great Olympics
FT
Liberty Pro
1 - 0
Ashanti Gold
Hungary:
FT
Balmazujvaros
0 - 1
Vasas
FT
Puskas Academy
1 - 3
Videoton
FT
Ujpest
2 - 2
Ferencvaros
Iceland: Urvalsdeild
FT
Fjolnir
2 - 1
IBV
FT
KA Akureyri
2 - 4
Breidablik
FT
Stjarnan
5 - 0
Grindavik
FT
Vikingur Reykjavik
0 - 3
KR Reykjavik
Indonesia: Liga 1
FT
Bali United Pusam
3 - 0
PSM Makassar
FT
Persiba Balikpapan
2 - 2
Persela Lamongan
FT
Persipura Jayapura
2 - 1
PS TNI
International Tournaments: Traditions Cup Semi Final
FT
Duisburg
0 - 3
Aston Villa
FT
Malaga
1 - 2
Hertha Berlin
International Tournaments: Traditions Cup Petit Final
FT
Duisburg
1 - 0
Malaga
International Tournaments: Traditions Cup Final
FT
Aston Villa
2 - 0
Hertha Berlin
International Tournaments: International Champions Cup USA / Europe
FT
Paris St Germain
2 - 4
Tottenham Hotspur
PEN
Real Madrid
1 - 2
Manchester United
Japan: J2 League
FT
Avispa Fukuoka
0 - 1
Tokushima Vortis
FT
Fagiano Okayama Next
2 - 1
Renofa Yamaguchi
Japan: J3 League
FT
Blaublitz Akita
0 - 2
Azul Claro Numazu
FT
Cerezo Osaka (U23)
1 - 3
Kagoshima United
FT
Grulla Morioka
1 - 2
Gainare Tottori
FT
Nagano Parceiro
1 - 0
Ryukyu
Japan: Japan Football League 2nd Stage
FT
Imabari
3 - 2
Maruyasu Okazaki
FT
Nara Club
1 - 1
Honda Lock
FT
Reinmeer Aomori
3 - 0
Mio Biwako Shiga
Kazakhstan: Premier League
FT
Irtysh Pavlodar
1 - 2
Shakhter Karagandy
FT
Kairat Almaty
1 - 1
Atyrau
Lithuania: Division 1
FT
Atlantas
0 - 1
Trakai
FT
Utenis Utena
1 - 0
Suduva Marijampole
Mexico:
FT
Alebrijes de Oaxaca
2 - 1
Atletico San Luis
FT
Dorados
3 - 2
Potros UAEM
FT
Juarez
1 - 1
Celaya
FT
Tampico Madero
0 - 0
Zacatepec 1948
Mexico:
FT
Guadalajara Chivas
0 - 0
Toluca
FT
Leon
0 - 3
Atlas
FT
UANL Tigres
5 - 0
Puebla
FT
UNAM Pumas
1 - 0
Pachuca
FT
Veracruz
0 - 2
Necaxa
Moldova: Division 1 2017
FT
Milsami Orhei
2 - 1
Dacia Chisinau
Norway: 1. Division
FT
Asane
2 - 1
Levanger
FT
Floro
4 - 1
Fredrikstad
FT
Sandnes Ulf
1 - 0
Mjondalen
FT
Start
2 - 1
Kongsvinger
FT
Strommen
2 - 1
Jerv
FT
Tromsdalen
1 - 1
Arendal
FT
Ullensacker/Kisa
2 - 0
Elverum
Norway: 2. Divisjon Group 1
FT
Raufoss
2 - 0
Nybergsund Il Trysil
Paraguay: Primera Division Clausura
FT
Independiente FBC
0 - 3
Sportivo Luqueno
FT
Sportivo Trinidense
1 - 3
Club Guarani
Paraguay: Segunda Division
FT
Club River Plate
2 - 0
22 de Setiembre
FT
Fulgencio Yegros
1 - 0
Olimpia de Ita
FT
Resistencia
2 - 0
Sportivo Iteno
Peru: Primera Division Apertura
FT
Academia Cantolao
1 - 1
Sporting Cristal
FT
Alianza Atletico
1 - 0
Alianza Lima
FT
Juan Aurich
1 - 2
Real Garcilaso
FT
Universitario
2 - 1
FBC Melgar
Peru: Segunda Division
FT
Carlos Mannucci
2 - 1
Cienciano
FT
Deportivo Hualgayoc
2 - 2
Deportivo Coopsol
FT
Sport Boys
1 - 1
Serrato Pacasmayo
FT
Sport Loreto
0 - 0
Cultural Santa Rosa
FT
Union Huaral
3 - 0
Sport Ancash
Philippines: Philippines Football League
FT
JP Voltes
1 - 2
Stallion
FT
Kaya
2 - 1
Davao Aguilas
Poland:
FT
Jagiellonia
2 - 1
Gornik Zabrze
FT
Wisla Plock
1 - 0
Lech Poznan
Portugal:
PEN
Academica
2 - 4
Arouca
FT
Cova de Piedade
3 - 2
Nacional
FT
Famalicao
1 - 2
Santa Clara
FT
Leixoes
2 - 0
Academico de Viseu
FT
Penafiel
0 - 1
UD Oliveirense
PEN
Sporting Covilha
3 - 4
Uniao Madeira
FT
Varzim
1 - 2
Gil Vicente
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Dundalk
0 - 1
Shamrock Rovers
Romania:
FT
CSMS Iasi
0 - 0
Gaz Metan Medias
FT
Dinamo Bucuresti
0 - 1
Botosani
Russia:
FT
Dinamo Moscow
0 - 1
Ural
FT
FC UFA
0 - 0
Spartak Moscow
FT
Rostov
0 - 1
Akhmat Grozny
Scotland:
FT
Dundee United
4 - 1
Cowdenbeath
Serbia:
FT
Crvena Zvezda
3 - 0
Radnicki Nis
Slovakia:
FT
Senica
1 - 2
Trencin
FT
Tatran Presov
1 - 5
Slovan Bratislava
FT
Vion Zlate Moravce
2 - 1
Ruzomberok
Slovenia:
FT
Domzale
4 - 0
CM Celje
FT
ND Gorica
0 - 2
Olimpija Ljubljana
South Korea: K League
FT
Gangwon FC
0 - 1
Daegu
FT
Seoul
1 - 2
Jeonbuk Motors
FT
Suwon Bluewings
3 - 0
Sangju Sangmu
South Korea: K League Challenge
FT
Bucheon 1995
0 - 2
Busan I Park
FT
Seongnam Ilhwa
3 - 0
Suwon City
Sweden: Allsvenskan
FT
Djurgarden
3 - 0
Ostersunds
FT
IFK Goteborg
2 - 2
Orebro
FT
Kalmar
2 - 0
AFC Eskilstuna
Sweden: Superettan
FT
Frej
0 - 3
Dalkurd
FT
Syrianska
1 - 5
Varnamo
Switzerland:
FT
Grasshopper Club
0 - 2
FC Zurich
FT
Luzern
1 - 0
Lugano
FT
Thun
0 - 1
Sion
Switzerland:
FT
Wil 1900
0 - 1
Vaduz
UEFA: Womens Euro 2017 Group Stage
FT
England (W)
2 - 0
Spain (W)
FT
Scotland (W)
1 - 2
Portugal (W)
USA: MLS
FT
Real Salt Lake
1 - 1
Sporting Kansas City
FT
Vancouver Whitecaps
1 - 2
Portland Timbers
USA: National Womens Soccer League
FT
Houston Dash (W)
1 - 0
Boston Breakers (W)
FT
Portland Thorns (W)
2 - 1
Washington Spirit (W)
FT
Seattle Reign (W)
5 - 4
Sky Blue (W)
Ukraine:
FT
Karpaty Lviv
1 - 3
Vorskla Poltava
FT
Zirka Kirovohrad
0 - 0
Olimpik Donetsk
FT
Zorya Luhansk
1 - 1
Illichivets Mariupol
Venezuela: Primera Division Clausura
FT
Atletico Venezuela
1 - 2
Portuguesa FC
FT
Carabobo
3 - 0
Deportivo JBL
FT
Deportivo Tachira
0 - 0
Atletico Socopo
FT
Trujillanos
0 - 1
Estudiantes FC
FT
Zamora
0 - 2
Metropolitanos
FT
Zulia
0 - 1
Deportivo Anzoategui
Venezuela: Segunda Division Clausura
FT
Atletico Guanare
2 - 0
Titanes
FT
Atletico el Vigia
4 - 0
Llaneros
FT
Margarita
0 - 2
Angostura
FT
Petare
0 - 1
UCV
FT
Tucanes
0 - 2
Diamantes de Guayana