Football ResultsWednesday, 23rd August 2017
AFC: Champions League Quarter Final
FT
Kawasaki Frontale (JPN)
3 - 1
Urawa Red Diamonds (JPN)
Australia: FFA Cup Round of 16
FT
Adelaide United
3 - 0
Melbourne Victory
AET
Moreton Bay United
0 - 1
Gold Coast City
FT
South Melbourne
4 - 1
Sorrento
PEN
Sydney United 58
3 - 4
Heidelberg United
Bolivia: Liga de Futbol Profesional Boliviano Clausura
FT
Guabira
3 - 1
San Jose
Brazil: Serie A
FT
Chapecoense
0 - 1
Corinthians
Brazil: Serie B
FT
America Mineiro
0 - 0
Criciuma
CONCACAF: CONCACAF League Quarter Final
FT
Santos de Guapiles
1 - 0
Chorrillo
CONMEBOL: Copa Sudamericana Round of 16
FT
Atletico Tucuman (ARG)
1 - 0
Independiente (ARG)
Chile:
FT
Deportes Temuco
0 - 0
Union San Felipe
FT
San Luis
2 - 2
Coquimbo Unido
FT
Universidad Catolica
1 - 1
Huachipato
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Pereira
2 - 0
Quindio
Czech Republic:
FT
Frydek-Mistek
1 - 1
Vlasim
FT
Hradec Kralove
4 - 1
Viktoria Zizkov
FT
Olympia Hradec
0 - 0
Ceske Budejovice
FT
Pribram
3 - 1
Varnsdorf
FT
Sokolov
1 - 0
Trinec
FT
Usti Nad Labem
4 - 0
Znojmo
FT
Vitkovice
0 - 1
Pardubice
Denmark:
FT
Odense (W)
1 - 6
Fortuna Hjorring (W)
Denmark:
FT
Nykobing
0 - 1
Fremad Amager
FT
Roskilde
0 - 3
HB Koge
FT
Thisted
1 - 2
Vendsyssel
FT
Vejle
2 - 0
Brabrand
FT
Viborg
2 - 3
Fredericia
England:
FT
Blackburn Rovers
0 - 2
Burnley
FT
Cheltenham Town
0 - 2
West Ham United
FT
Huddersfield Town
2 - 1
Rotherham United
AET
Newcastle United
2 - 3
Nottingham Forest
FT
Southampton
0 - 2
Wolverhampton Wanderers
FT
Stoke City
4 - 0
Rochdale
England:
FT
Portsmouth (U23)
1 - 0
Southend United (U23)
Estonia: Esiliiga
FT
Flora Tallinn II
3 - 0
Rakvere Tarvas
FT
Levadia Tallinn II
2 - 0
FCI Tallinn II
FT
Maardu Linnameeskond
3 - 0
Elva
FT
Tartu Welco
2 - 3
Santos Tartu
Finland: Ykkonen
FT
AC Oulu
3 - 0
OPS
Finland: Naisten Liga
FT
Aland United (W)
1 - 2
JyPK (W)
Friendly:
FT
Real Madrid
2 - 1
Fiorentina
Germany:
FT
Viktoria Berlin
1 - 3
BFC Dynamo
Germany:
FT
Elversberg
1 - 3
Kickers Offenbach
FT
FSV Frankfurt
1 - 0
Koblenz
FT
Freiburg II
3 - 1
Saarbrucken
FT
Hessen Kassel
4 - 1
Schott Mainz
FT
Rochling Volklingen
4 - 4
Stuttgart II
FT
Stuttgarter Kickers
2 - 1
Waldhof Mannheim
Ghana: Division 1
FT
WAFA
2 - 0
Asante Kotoko
Hungary:
FT
Bekescsaba 1912
2 - 0
MTE 1904
FT
Budafoki LC
0 - 0
Szeged 2011
FT
Budaorsi
6 - 2
Kazincbarcika
FT
Cegledi
2 - 1
Gyori Eto
FT
Csakvar
1 - 2
Zalaegerszegi
FT
Gyirmot
3 - 2
Dorogi
FT
Nyiregyhaza
1 - 1
Soroksar
FT
Siofok
1 - 2
Kisvarda
FT
Szolnoki Mav
1 - 2
MTK Budapest
FT
Vac
1 - 1
Soproni VSE
Iceland: Urvalsdeild Women
FT
Breidablik (W)
7 - 2
Haukar (W)
FT
Valur Reykjavik (W)
3 - 2
Fylkir (W)
Indonesia: Liga 1
FT
Barito Putera
1 - 2
Arema
FT
PSM Makassar
2 - 0
Perseru Serui
Italy:
FT
Triestina
4 - 0
Mestre
Kenya: Division 1
FT
Gor Mahia
1 - 0
Posta Rangers
FT
Homeboyz
1 - 0
Nakumatt
FT
Kariobangi Sharks
1 - 0
Western Stima
FT
Mathare United
1 - 1
Nakumatt
FT
Sofapaka
3 - 1
Nzoia Sugar
FT
Sony Sugar
2 - 1
Zoo Kericho
Lithuania: Division 1
FT
Zalgiris Kaunas
1 - 1
Utenis Utena
Mexico:
FT
Atlas
1 - 1
Lobos BUAP
FT
Club Queretaro
1 - 3
Club Tijuana
FT
Pachuca
4 - 1
Veracruz
FT
UNAM Pumas
1 - 2
Monarcas
Montenegro:
FT
Arsenal Tivat
1 - 3
Mornar
FT
Buducnost Podgorica
5 - 0
Jedinstvo Bijelo Polje
FT
Crvena Stijena
1 - 0
Cetinje
FT
Decic
3 - 1
Jezero
FT
Ibar
2 - 1
Petrovac
FT
Kom
2 - 3
Berane
FT
Mladost Podgorica
9 - 1
Celik Niksic
FT
OFK Borac
0 - 3
Igalo
FT
Pljevlja 1997
1 - 3
Otrant Olympic
FT
Zeta
2 - 1
Mladost Ljeskopolje
Morocco:
FT
CR Khemis Zemara
2 - 3
Difaa El Jadida
FT
Chabab Rif Hoceima
1 - 0
Raja Sportif d'Arfoud
FT
FUS Rabat
2 - 0
Mouloudia Oujda
FT
Hassania Agadir
3 - 1
Olympique Safi
FT
Kawkab Marrakech
0 - 1
Wydad Casablanca
FT
Moghreb Tetouan
2 - 1
AS Sale
FT
Raja Casablanca
0 - 0
Olympique Dcheira
FT
Renaissance Berkane
0 - 0
US Temara
FT
Stade Marocain
2 - 3
FAR Rabat
Norway: Toppserien
FT
Sandvikens (W)
2 - 0
Arna-Bjornar (W)
Paraguay: Segunda Division
FT
22 de Setiembre
3 - 1
Guairena
FT
3 de Febrero
2 - 0
Club River Plate
FT
Deportivo Caaguazu
1 - 2
Fulgencio Yegros
FT
Deportivo Liberacion
2 - 1
General Caballero
FT
Fernando de la Mora
2 - 1
Resistencia
FT
Martin Ledesma
1 - 2
Caacupe FBC
FT
Sportivo Iteno
5 - 0
Olimpia de Ita
Philippines: Philippines Football League
FT
JP Voltes
1 - 1
Meralco Manila
Poland:
FT
Bytovia Bytow
0 - 1
Olimpia Grudziadz
FT
Chrobry Glogow
2 - 0
Gornik Leczna
FT
Katowice
1 - 0
Chojniczanka Chojnice
FT
Odra Opole
1 - 0
Rakow Czestochowa
FT
Stal Mielec
2 - 3
Pogon Siedlce
FT
Wigry Suwalki
0 - 2
Miedz Legnica
FT
Zaglebie Sosnowiec
1 - 0
Puszcza Niepolomice
Poland:
FT
Garbarnia Krakow
1 - 2
Legionovia Legionowo
FT
Jastrzebie
2 - 0
Belchatow
FT
LKS Lodz
2 - 1
Blekitni Stargard
FT
Olimpia Elblag
1 - 3
Gryf Wejherowo
FT
Radomiak Radom
1 - 0
Row 1964 Rybnik
FT
Siarka Tarnobrzeg
0 - 0
Rozwoj Katowice
FT
Warta Poznan
3 - 0
MKS Kluczbork
FT
Wisla Pulawy
3 - 0
Gawrdia Koszalin
FT
Znicz Pruszkow
1 - 3
Stal Stalowa Wola
Portugal:
FT
Arouca
0 - 0
Academico de Viseu
FT
Benfica B
2 - 1
Varzim
FT
Gil Vicente
1 - 0
Uniao Madeira
FT
Leixoes
1 - 0
Porto B
FT
Nacional
3 - 0
Famalicao
FT
Penafiel
2 - 1
Braga B
FT
Santa Clara
3 - 1
Academica
FT
Sporting CP B
2 - 1
Cova de Piedade
Romania:
FT
Dunarea Calarasi
2 - 1
Balotesti
FT
Luceafarul Oradea
3 - 4
Dacia Unirea Braila
FT
Olimpia Satu Mare
2 - 0
Hermannstadt
FT
Pandurii Targu Jiu
1 - 2
Clinceni
FT
Politehnica Timisoara
0 - 2
Metaloglobus
FT
Rapid Suceava
0 - 2
SCM Pitesti
FT
Sportul Snagov
2 - 0
Afumati
FT
Stiinta Miroslava
0 - 9
Chindia Targoviste
FT
UTA Batrana Doamna
1 - 1
Mioveni
Russia:
FT
Ararat Moscow
2 - 1
Baltika
PEN
Armavir
2 - 3
Kuban
FT
Chertanovo Moscow
0 - 2
Dinamo St Petersburg
PEN
Chita
7 - 8
Enisey
FT
Dinamo Bryansk
0 - 1
Avangard Kursk
FT
Energomash Belgorod
0 - 1
Tambov
FT
Irtysh Omsk
0 - 4
Tom Tomsk
FT
Khimki
0 - 2
Shinnik Yaroslavl
FT
Rotor Volgograd
0 - 2
Volgar Astrakhan
FT
Sokol Saratov
1 - 3
Orenburg
PEN
Spartak Nalchik
4 - 2
Chernomorets Novorossiysk
FT
Syzran 2003
0 - 2
Krylya Sovetov
FT
Torpedo Vladimir
0 - 1
Olimpiyets Nizhny Novgorod
FT
Tyumen
2 - 1
Sibir
FT
Znamya Truda
0 - 1
Fakel Voronezh
Serbia:
FT
Radnicki Nis
2 - 1
Mladost Lucani
South Africa:
FT
Cape Town City
3 - 1
Platinum Stars
FT
Free State Stars
2 - 2
Bidvest Wits
FT
Golden Arrows
1 - 1
Bloem Celtic
FT
Kaizer Chiefs
1 - 2
Supersport United
FT
Maritzburg United
2 - 0
Ajax Cape Town
South Korea: K League Challenge
FT
Ansan Greeners
2 - 1
Anyang
FT
Gyeongnam
4 - 2
Daejeon Citizen
FT
Seongnam Ilhwa
1 - 1
Busan I Park
FT
Seoul E-Land
3 - 2
Ansan Mugunghwa
FT
Suwon City
1 - 2
Bucheon 1995
Southeast Asian Games: Kuala Lumpur 2017 Group Stage
FT
Laos
1 - 3
Malaysia
FT
Singapore
1 - 0
Brunei
Sweden:
FT
Aspudden-Tellus
1 - 3
Dalkurd
FT
Bollnas
0 - 5
Norrkoping
FT
Brage
1 - 4
Atvidabergs
FT
Carlstad United
1 - 2
Sirius
FT
Gamla Upsala
1 - 4
Djurgarden
FT
Hittarps
0 - 3
Varbergs BoIS
AET
Husqvarna
2 - 5
Osters
FT
Kristianstad
1 - 3
Halmstad
FT
Kvibille
1 - 9
Hacken
AET
Landskrona BoIS
3 - 4
Elfsborg
FT
Landvetter
0 - 5
IFK Goteborg
FT
Lunds
0 - 2
Norrby
FT
Oskarshamns AIK
1 - 3
Helsingborg
PEN
Pitea
2 - 4
Degerfors
FT
Sollentuna
1 - 2
Syrianska
FT
Syrianska Botkyrka
0 - 2
Brommapojkarna
AET
Torns
1 - 3
Varnamo
FT
Torstorps
0 - 3
GIF Sundsvall
FT
Trollhattan
1 - 4
Malmo
FT
Tullinge
2 - 5
Frej
FT
Tvaakers
2 - 1
Orgryte
AET
Utsiktens
2 - 3
Jonkopings Sodra
FT
Varmbols
0 - 1
AIK
AET
Vasalunds
3 - 1
AFC Eskilstuna
Sweden: Damallsvenskan
FT
Hammarby DFF (W)
0 - 0
Kopparbergs/Goteb (W)
FT
KIF Orebro DFF (W)
0 - 1
Eskilstuna United (W)
FT
Kvarnsvedens (W)
2 - 2
Djurgarden (W)
FT
Linkopings (W)
2 - 3
Pitea (W)
FT
Vittsjo (W)
1 - 1
Kristianstads (W)
UEFA:
FT
CSKA Moscow
2 - 0
Young Boys
FT
FC Copenhagen
2 - 1
Qarabag
FT
Liverpool
4 - 2
1899 Hoffenheim
FT
Slavia Praha
0 - 0
APOEL
FT
Steaua Bucuresti
1 - 5
Sporting CP
USA: MLS
FT
Columbus Crew
2 - 0
Los Angeles Galaxy
FT
DC United
1 - 0
Atlanta United