Football ResultsWednesday, 27th September 2017
AFC: Champions League Semi Final
FT
Shanghai SIPG (CHN)
1 - 1
Urawa Red Diamonds (JPN)
Afghanistan:
FT
De Maiwand Atalan
1 - 1
Simorgh Alborz
Albania:
FT
Beselidhja Lezhe
1 - 0
Shenkolli
FT
Bylis
1 - 2
Tomori Berat
FT
Erzeni
1 - 0
Burrelli
FT
Flamurtari Vlore
4 - 1
Dinamo Tirana
FT
Korabi Peshkopi
1 - 1
KS Turbina
FT
Kukesi
4 - 0
Egnatia
FT
Laci
3 - 0
Sopoti Librazhd
FT
Luftetari Gjirokaster
3 - 0
Elbasani
PEN
Lushnja
3 - 1
Apolonia Fier
FT
Partizani Tirana
7 - 0
Naftetari
FT
Podgradeci
1 - 1
Skumbini
FT
Teuta Durres
2 - 0
Terbuni Puke
FT
Tirana
2 - 0
Besa
FT
Vllaznia
4 - 0
Kastrioti Kruje
Argentina:
FT
Almirante Brown
2 - 2
Comunicaciones
FT
Deportivo Espanol
3 - 1
San Telmo
FT
Platense
2 - 0
Acassuso
Armenia:
FT
Ararat Yerevan
1 - 3
Alashkert
FT
Banants Yerevan
3 - 0
Shirak
Austria:
FT
Sturm Graz II
2 - 2
Vorwarts Steyr
Brazil: Serie B
FT
ABC
1 - 1
Juventude
FT
Internacional
2 - 1
America Mineiro
FT
Paysandu
2 - 1
Guarani Campinas
Bulgaria:
FT
Belasitsa Petrich
1 - 1
Balkan Botevgrad
FT
Botev Ihtiman
1 - 0
Pirin Razlog
FT
CSKA Sofia
2 - 0
Slivnishki Geroy
FT
Elin Pelin
1 - 0
Minyor Pernik
FT
Germanea
0 - 5
Chavdar Etropole
FT
Pirin Gotse Delchev
1 - 2
Septemvri Simitli
FT
Rilski Sportist
1 - 0
Marek
FT
Svoboda Peshtera
1 - 1
Bansko
FT
Vihren
2 - 0
Hebar Pazardzhik
Chile:
PEN
Santiago Wanderers
4 - 3
Iberia
China: Super League
FT
Tianjin Teda
3 - 1
Guizhou Zhicheng
China: Super League Women
FT
Dalian Aerbin (W)
2 - 0
Tianjin Huisen (W)
FT
Hebei Yuandong (W)
0 - 3
Changchun Dazhong (W)
FT
Jiangsu Suning (W)
6 - 0
Beijing Zao Tai (W)
FT
Shandong JFSS (W)
3 - 4
Shanghai Shenhua (W)
Colombia: Primera A Clausura
FT
Atletico Nacional Medellin
3 - 0
Cortulua
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Pereira
2 - 0
Leones
Costa Rica:
FT
Carmelita
0 - 1
Municipal Grecia
Croatia:
FT
Dugopolje
1 - 1
Dinamo Zagreb II
FT
Gorica
2 - 0
Solin
FT
Hrvatski Dragovoljac
1 - 1
Kustosija
FT
Lucko
2 - 2
Hajduk Split II
FT
Novigrad
2 - 3
Sesvete
FT
Varazdin
0 - 0
Sibenik
Czech Republic:
FT
Valasske Mezirici
0 - 6
Banik Ostrava
Czech Republic:
FT
Olympia Hradec
2 - 2
Varnsdorf
Denmark:
FT
Vejgaard B
0 - 4
Nordsjaelland
FT
Vendsyssel
1 - 2
Sonderjyske
Ecuador: Division 2 Stage 2
FT
CDS Santa Rita
1 - 1
Mushuc Runa
Egypt:
FT
El Raja Marsa Matruh
0 - 2
El Entag El Harby
England:
FT
Birmingham City
1 - 0
Sheffield Wednesday
FT
Sheffield United
2 - 0
Wolverhampton Wanderers
England:
FT
Farnborough
3 - 3
Dorchester Town
FT
Frome
0 - 3
Hereford United
England:
FT
Leatherhead
0 - 2
Margate
Estonia:
AET
Trans Narva
2 - 0
Rakvere Tarvas
Estonia: Esiliiga
FT
Levadia Tallinn II
2 - 0
Flora Tallinn II
FYR Macedonia:
FT
Pobeda
4 - 2
Skopje
FT
Rabotnicki
0 - 0
Sileks
FT
Shkendija
2 - 0
Renova
FT
Shkupi 1927
1 - 1
Pelister
Finland: Veikkausliiga
FT
HJK Helsinki
1 - 0
Mariehamn
FT
SJK
0 - 0
Ilves Tampere
Germany:
FT
Memmingen
2 - 2
Unterfohring
Honduras:
FT
CD Marathon
2 - 0
CD Real Sociedad
Indonesia: Liga 1
FT
Persipura Jayapura
0 - 0
PSM Makassar
International Tournaments:
FT
Leicester City (U23)
3 - 0
Hertha Berlin (U23)
Israel:
FT
Bnei Yehuda Tel Aviv
2 - 0
Hapoel Raanana
Japan: L1 League Women
FT
INAC Kobe Leonessa (W)
1 - 0
Iga Kunoichi (W)
Kenya: Division 1
FT
Gor Mahia
2 - 1
Sofapaka
FT
Mathare United
0 - 0
AFC Leopards
FT
Ulinzi Stars
0 - 0
Thika United
Kosovo:
FT
Falmurtari
2 - 1
Vllaznia Pozheran
FT
Liria
1 - 0
Drenica
FT
Prishtina
0 - 0
Feronikeli
FT
Trepca 89
3 - 1
Llapi
FT
Vellaznimi
1 - 0
Besa
Latvia: Virsliga
FT
Spartaks
1 - 3
Rigas Futbola Skola
Lithuania: Division 1
FT
Atlantas
1 - 1
Zalgiris Vilnius
FT
Trakai
1 - 0
Stumbras
Malaysia: Super League
FT
Kelantan
0 - 0
PKNS
FT
Melaka United
2 - 1
Selangor
FT
PBDKT T-Team
0 - 1
Pahang
FT
Perak
1 - 0
Penang
FT
Sarawak
4 - 2
Kedah
Malaysia: Premier League
FT
Kuantan FA
1 - 3
PKNP
Mexico:
FT
Club Tijuana
0 - 1
UANL Tigres
FT
Guadalajara Chivas
1 - 2
Lobos BUAP
FT
Puebla
1 - 2
Atlas
FT
Veracruz
2 - 1
Monarcas
Montenegro:
FT
Berane
1 - 2
Lovcen
FT
Bokelj
0 - 0
Grbalj
FT
Ibar
0 - 1
Otrant Olympic
FT
Igalo
5 - 1
Crvena Stijena
FT
Iskra Danilovgrad
0 - 2
Buducnost Podgorica
FT
Mornar
4 - 3
Decic
FT
Zeta
1 - 2
Mladost Podgorica
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Vard Haugesund
1 - 2
Bryne
Norway: Toppserien
FT
Klepp (W)
1 - 0
Avaldsnes (W)
FT
Valerenga (W)
1 - 1
Stabaek (W)
Panama:
FT
Atletico Veraguense
0 - 0
Plaza Amador
Paraguay: Primera Division Clausura
FT
Deportivo Capiata
2 - 1
Cerro Porteno
Peru: Primera Division Clausura
FT
Juan Aurich
2 - 0
Ayacucho
FT
Union Comercio
3 - 1
Comerciantes Unidos
Poland:
FT
Wigry Suwalki
0 - 3
Rakow Czestochowa
Poland:
FT
Chojniczanka Chojnice
2 - 1
Termalica Nieciecza
Portugal:
FT
Benfica B
1 - 1
Sporting Covilha
FT
Famalicao
1 - 1
Braga B
FT
Guimaraes B
1 - 1
Uniao Madeira
FT
Porto B
2 - 0
Cova de Piedade
FT
Santa Clara
1 - 2
Varzim
Qatar:
FT
Al Shahaniya
4 - 0
Al Shamal
FT
Al Wakrah
1 - 2
Al Mesaimeer
Romania:
FT
Dinamo Bucuresti
2 - 3
Concordia
Saudi Arabia:
FT
Al Mojzel
2 - 0
Al Rabeea
FT
Al Nahda
0 - 0
Al Hazm
FT
Al Orobah
3 - 1
Al Qaisoma
FT
Al Shoalah
2 - 2
Al Watani
Singapore: FA Cup Semi Final
FT
Albirex Niigata (S)
3 - 1
Home United
FT
Global FC (PHI)
2 - 2
Hougang United
Slovakia:
FT
Bela-Dulice
0 - 7
Ruzomberok
FT
Dubnica
1 - 2
Liptovsky Mikulas
FT
Hrusovany
1 - 3
Dunajska Streda
FT
Iskra Borcice
3 - 1
Lokomotiva Kosice
FT
LAFC Lucenec
0 - 3
FC Nitra
PEN
Malzenica
2 - 4
Skalica
FT
Namestovo
0 - 1
Spartak Trnava
FT
Odeva Lipany
1 - 2
MSK Zilina
FT
Petrzalka 1898
0 - 3
Poprad
PEN
Slovan Simonovany
7 - 8
Inter Bratislava
FT
Spartak Mezdev
1 - 0
Trencin
FT
Spartak Myjava
0 - 1
Slovan Bratislava
FT
TJ Jednota Banova
0 - 1
Lokomotiva Zvolen
FT
Vydrany
1 - 2
Spisska Nova Ves
South Korea: K League Challenge
FT
Ansan Mugunghwa
3 - 1
Daejeon Citizen
South Korea: FA Cup Semi Final
FT
Ulsan Hyundai
1 - 0
Mokpo City
Switzerland:
FT
Sion
1 - 1
Lausanne-Sport
Thailand: FA Cup 3rd Round
PEN
Army United
6 - 7
PTT Rayong
FT
Bangkok Glass
0 - 2
Buriram United
FT
Bangkok United
5 - 1
Port FC
AET
Chiang Mai United
2 - 0
Samut Songkhram
AET
Chiangrai United
3 - 1
BEC Tero Sasana
FT
Muangthong United
5 - 0
Lampang
FT
Nong Bua Lamphu
3 - 0
Prachuap
FT
Rayong
0 - 3
Suphanburi
Turkey:
FT
Bucaspor Izmir
0 - 0
Tokatspor
FT
Etimesgut Belediyespor
0 - 0
Sancaktepe Belediye
FT
Eyupspor
1 - 3
Inegolspor
FT
Kocaeli Birlikspor
1 - 2
Sariyer
FT
Menemen Belediye
1 - 0
Amedspor
FT
Mersin Idman Yurdu
0 - 3
Hatayspor
FT
Sivas Belediyespor
0 - 1
Keciorengucu
Turkey:
FT
Anadolu Selcukluspor
1 - 2
Sanliurfaspor
FT
Bandirmaspor
0 - 2
Hacettepe
FT
Fatih Karagumruk
2 - 0
Nazilli Belediyespor
FT
Fethiyespor
1 - 1
Kahramanmarasspor
FT
Karsiyaka
2 - 3
Polatli Bugsasspor
FT
Kirklarelispor
1 - 1
Zonguldak Komurspor
FT
Nigde Belediyespor
3 - 0
Altay
FT
Sakaryaspor
1 - 1
Gumushanespor
FT
Silivrispor
0 - 0
Pendikspor
UEFA:
FT
Finland (U17)
0 - 0
Iceland (U17)
FT
Russia (U17)
3 - 1
Faroe Islands (U17)
UEFA:
FT
Anderlecht (U19)
1 - 2
Celtic (U19)
FT
Atletico Madrid (U19)
1 - 3
Chelsea (U19)
FT
Basel 1893 (U19)
2 - 2
Benfica (U19)
FT
CSKA Moscow (U19)
1 - 2
Manchester United (U19)
FT
Juventus (U19)
3 - 1
Olympiakos Piraeus (U19)
FT
Paris St Germain (U19)
1 - 1
Bayern Munich (U19)
FT
Qarabag (U19)
0 - 3
Roma (U19)
FT
Sporting CP (U19)
0 - 1
Barcelona (U19)
UEFA:
FT
Bordarac (U19)
1 - 1
Maccabi Haifa (U19)
FT
Breidablik (U19)
1 - 3
Legia Warszawa (U19)
FT
Bursaspor (U19)
0 - 1
Saburtalo (U19)
FT
F91 Dudelange (U19)
0 - 4
Sparta Praha (U19)
FT
FC Nitra (U19)
1 - 0
Shkendija (U19)
FT
Internazionale (U19)
2 - 2
Dynamo Kyiv (U19)
FT
KaPa (U19)
1 - 2
Esbjerg (U19)
FT
Kairat Almaty (U19)
2 - 2
Krasnodar (U19)
FT
Liepaja (U19)
2 - 1
Shakhter Soligorsk (U19)
FT
Ludogorets (U19)
1 - 1
Zeljeznicar Sarajevo (U19)
FT
Sutjeska (U19)
2 - 2
Budapest Honved (U19)
FT
UCD (19)
2 - 1
Molde (U19)
UEFA:
FT
Anderlecht
0 - 3
Celtic
FT
Atletico Madrid
1 - 2
Chelsea
FT
Basel 1893
5 - 0
Benfica
FT
CSKA Moscow
1 - 4
Manchester United
FT
Juventus
2 - 0
Olympiakos Piraeus
FT
Paris St Germain
3 - 0
Bayern Munich
FT
Qarabag
1 - 2
Roma
FT
Sporting CP
0 - 1
Barcelona
USA: MLS
FT
Atlanta United
3 - 0
Philadelphia Union
FT
Montreal Impact
0 - 1
New York City
FT
New York Red Bulls
3 - 3
DC United
FT
Orlando City
6 - 1
New England Revolution
Uganda:
FT
BUL
2 - 0
The Saints
FT
Express FC
2 - 0
Maroons
FT
Onduparaka
1 - 0
Police FC
FT
SC Villa
1 - 0
Mbarara City
FT
URA
0 - 0
KCCA
Venezuela: FA Cup Quarter Final
FT
AC Mineros
4 - 1
Margarita
FT
Aragua
2 - 2
Estudiantes Caracas
FT
Carabobo
1 - 2
Zamora
FT
Zulia
1 - 1
Urena
Vietnam: FA Cup Semi Final
FT
Da Nang
1 - 3
Becamex Binh Duong
FT
Song Lam Nghe An
4 - 1
QNK Quang Nam